Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Po innowacje rolnicze do Staregogrodu!

2019-04-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Po innowacje rolnicze do...
Po innowacje rolnicze do Staregogrodu!
MDECOR

12 maja (niedziela) odbędą się DNI POLA Agroinnowacje 2019 Starygród. Wydarzenie ma na celu pokazanie nowoczesnych rozwiązań w uprawie roślin i hodowli zwierząt.

 

DNI POLA rozpoczną się o godzinie 12.00. Organizatorem jest Agrointegracja Sp. z o. o. – Biuro Obsługi Grup Producentów Rolnych z siedzibą w Kuklinowie. – Naszym celem jest przekazanie rolnikom wiedzy w zakresie innowacji rolniczych, pokazanie nowoczesnych technologii w hodowli zwierząt oraz w uprawie roślin – podkreśla Wojciech Styburski, prezes spółki i lider Konsorcjum Agrointegracja.

Spółka Agrointegracja realizuje projekt, którego istotą jest znalezienie alternatywnego źródła paszy dla bydła poprzez uprawę roślin międzyplonowych, czyli takich, które rosną po zbiorze zboża i przed zasiewem kukurydzy. – Kilka lat temu stworzyliśmy taką mieszankę międzyplonową o nazwie FUTTER NOVA 11 – wyjaśnia W. Styburski. – Od tego czasu była ona poddawana rozmaitym badaniom i testom. Teraz, w ramach projektu, na który otrzymaliśmy wsparcie, chcemy tę mieszankę ostatecznie wdrożyć.

Właśnie ów projekt pozwolił twórcom mieszanki FUTTER NOVA 11 na bardzo szczegółowe badania. W cały proces mocno zaangażował się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który wspomniany projekt określił jako wysoce innowacyjny. Ponadto jest on bardzo wysoko rekomendowany przez Sieć Innowacji Rolnych, czyli organizację koordynowaną przez Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– W trakcie DNI POLA pokażemy całą technologię – jak tę mieszankę uprawiać, jak zbierać i jak w bardzo krótkim czasie, właściwie tego samego dnia co zbiór, zasiać kukurydzę. A zatem zaraz po zbiorze mieszanki można założyć kolejną uprawę – zapowiada prezes spółki Agrointegracja. – Rozwiązania te, dotyczące innowacyjnych nowoczesnych technologii rolniczych, wdrażamy w gospodarstwach, które z nami współpracują. Obecnie współpracujemy z 35 grupami producentów.
Jaki jest cel tego projektu? Oczywiście obniżenie kosztów hodowli bydła mlecznego i opasowego. – Udowadniamy bowiem, że na jednym hektarze można uzyskać coś więcej niż jeden zbiór w roku, co w gospodarstwie znacząco wpłynie na aspekt ekonomiczny. Wdrożyć taką innowację może każdy rolnik, bo nie potrzeba do tego wielkich i kosztownych inwestycji, a jedynie należy nieco przeorganizować gospodarstwo – dodaje W. Styburski.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − sześć =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP