Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Subtelne piękno muzyki organowej

2020-07-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Subtelne piękno muzyki organowej
Subtelne piękno muzyki organowej
Kwiaciarnia Złocień

W niedzielę, 19 lipca, w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odbył się inauguracyjny koncert w ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego „Lato organowe w krotoszyńskiej Bazylice”. Przed licznie zgromadzona publicznością wystąpił bułgarski artysta Dimitar Dimitrov.

 

Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, może poszczycić się międzynarodową obsadą. Dlatego organizatorzy – Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie i Krotoszyński Ośrodek Kultury – dopięli wszystko na ostatni guzik. Koncert był nagrywany, a dzięki telebimowi ustawionemu przy ołtarzu głównym melomani mogli podziwiać na żywo popisy młodego wirtuoza. Ponadto w tym roku prowadzenie koncertów powierzono dr Małgorzacie Zuchowicz, która plastycznie wprowadzała widzów w klimat danego utworu oraz przytaczała ciekawostki o twórcach. Wiele miejsca poświęciła występującemu artyście – 22-letniemu Bułgarowi Dimitarowi Dimitrovowi.

Kształcenie muzyczne rozpoczął w rodzinnym mieście już w wieku siedmiu lat – w Szkole Muzycznej im. Emanuela Manolova w klasie akordeonu Michała Hristova. Równolegle uczęszczał do Szkoły im. Egarchaty Antima oraz do klasy o profilu muzycznym Mariny Stefanovej. Zdobył wówczas wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. Mając 12 lat, rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie Eleny Yuliyanovej, by po czterech latach kontynuować naukę na tym instrumencie w ramach głównej specjalności. W ostatnim roku edukacji w tej szkole zdobył cztery pierwsze i dwie drugie nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest także laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. za swoje osiągnięcia otrzymał dyplom od bułgarskiego Ministerstwa Kultury.

Fascynacja organami popchnęła go do rozpoczęcia studiów organowych w Sofii w klasie prof. Nevy Krastevej. Jako student pierwszego roku zdobył pierwszą nagrodę organową na „IV Krajowym Konkursie Akademickim – Johann Sebastian Bach i jego epoka” w Płowdiw. Artysta studiuje również fortepian na Uniwersytecie Muzycznym im. Prof. Asena Diamandieva w Płowdiw w klasie prof. dra Romeo Smilkova. Od roku 2017 jest organistą pomocniczym w Katedrze Katolickiej pw. Św. Józefa w Sofii. Przez dwa semestry roku akademickiego 2019/2020, w ramach programu „Erasmus+”, studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Tu poznał krotoszynianina – dra hab. Tomasza Głuchowskiego, pomysłodawcę „Lata organowego w krotoszyńskiej Farze”, dziś mającej statut bazyliki mniejszej.

Bułgarski artysta, po zdaniu egzaminu do berlińskiego Universität der Künste, od jesieni będzie w stolicy Niemiec studentem na Instytucie Muzyki Kościelnej w klasie organów prof. Paolo Crivellaro.

Licznie zgromadzona w krotoszyńskiej świątyni publiczność spragniona była jednak przede wszystkim doznań artystycznych. Okazało się, że twórca zaproponował nowatorską podróż po epokach muzycznych. Był zatem nieśmiertelny twórca muzyki organowej – Jan Sebastian Bach (1685-1750), z preludium do fugi G-dur, jak i ponowny odkrywca jego talentu – Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) we fragmencie sonaty organowej f-moll op. 65. Nie brakowało twórców epok późniejszych. Dimitrov przedstawił dzieło Sigfrida Karga-Elerta (1877-1933), powstałe na podstawie pieśni luterańskiej ,,Dziękujmy Bogu wraz”. Podczas koncertu nie zabrakło wątków francuskich. Prezentowana była część VI symfonii organowej op. 42 nr 2 Charles-Marie Widora (1844-1937). Wirtuoz przypomniał też tezę, iż muzyka organowa zbliża ludzi różnych narodowości. Dlatego zaprezentowano madrygał węgierskiego kompozytora Dezső d’Antalffy-Zsirosa (1885-1945). Jego dzieło niezwykle poruszyło zgromadzonych na koncercie. Na zakończenie przypomniano toccatę holenderskiego artysty Jana Zwarta (1877-1937), zainspirowaną Psalmem 146.

Po koncercie Dimitrov długo pozował do zdjęć, a że włada dobrze językiem polskim, oddawał się konwersacjom z melomanami na temat muzyki klasycznej. Następne, zgodnie z tradycją, wraz z T. Głuchowskim i M. Zuchowicz udał się do jednej z restauracji, by podczas kolacji podziwiać piękno krotoszyńskiej starówki.

Na następnym koncercie w ramach festiwalu będzie można posłuchać nie tylko muzyki organowej, ale i młodego francuskiego tenora. Zapraszamy więc 9 sierpnia do krotoszyńskiej bazyliki na godz. 18.45. Wstęp wolny.

(PIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + 17 =

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP