Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Pożar ścierniska i słomy

2021-07-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Pożar ścierniska i słomy
Pożar ścierniska i słomy
KLIBER FINANSE

W czwartek, 29 lipca, pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar ścierniska, słomy po kombajnie oraz pryzmy obornika na polu przy ulicy Myśliwskiej w Sulmierzycach. Akcja strażaków trwała blisko 2,5 godziny.

 

Na miejsce pożaru zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz po jednym z OSP Sulmierzyce, OSP Zduny i OSP Chwaliszew. Jak się okazało, paliło się ściernisko oraz słoma po kombajnie na powierzchni około 1,5 ha. Objęta ogniem była także pryzma obornika.

Miejscowi gospodarze ciągnikami rolniczymi, wyposażonymi w pługi, oborali palący się obszar pola, ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się pożaru. Strażacy podali dwa prądy gaśnicze wody w natarciu na palące się ściernisko i słomę. Kolejne prądy gaśnicze wody skierowano na pryzmę obornika.

Po stłumieniu ognia przystąpiono do dogaszania tlących się zarzewi. Z pomocą ładowarki rozgarnięto pryzmę obornika, po czym skuteczne ją dogaszono. Na koniec działań cały teren sprawdzono kamerą termowizyjną. Zagrożeń nie stwierdzono.

*

Strażacy co roku przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas prac związanych ze zbiorem płodów rolnych i apelują o ich przestrzeganie. W okresie żniw odnotowuje się bowiem zwiększoną ilość interwencji związanych z pracami na roli. Często zdarzenia te są przyczyną ogromnych strat materialnych.

Przestrzegajmy więc zasad bezpieczeństwa! Zadbajmy o maszyny i urządzenia używane podczas żniw poprzez zamontowanie brakujących osłon na ruchome części maszyn oraz czynności konserwacyjne. Przed przystąpieniem do napraw, regulacji bądź czyszczenia maszyn rolniczych należy wyłączyć napęd, zgasić silnik ciągnika i odczekać aż obracające elementy zatrzymają się.

Nie należy przewozić osób na pomoście roboczym, a ponadto trzeba zwracać uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Żeby transport przebiegał bezpiecznie, powinniśmy wyposażyć pojazd w sprawne układy sygnalizacyjno-oświetleniowe i trójkątne tablice wyróżniające pojazdy wolno poruszające się, przejazdy maszyn przeprowadzać w pozycji transportowej, a w przypadku przewozu ładunków przestrzennych ładunek zabezpieczyć przed zmianą położenia, pamiętając przy tym, że jego wysokość maksymalnie może wynosić 4 metry od podłoża. Nie przewoźmy ludzi na błotnikach, pomostach, zaczepach.

Należy zadbać o bezpieczeństwo pożarowe prowadzonych prac żniwnych. W tym celu ciągniki i maszyny trzeba wyposażyć w podręczny sprzęt gaśniczy i umieścić go w dostępnym miejscu oraz zapoznać się z instrukcją obsługi. Nie palmy tytoniu podczas prac związanych ze zbiorem płodów i ich transportem!

Zatroszczmy się o bezpieczeństwo naszych dzieci! Zapewnijmy im opiekę i zorganizujmy bezpieczne miejsce zabaw z dala od pracujących maszyn. Za każdym razem, ruszając sprzętem, upewnijmy się, że w pobliżu nie ma dzieci. Nie pozwalajmy pociechom na samodzielną obsługę maszyn rolniczych. Środki ochrony roślin, detergenty i zapałki przechowujmy w miejscu niedostępnym dla najmłodszych. Zabezpieczmy zbiorniki, studnie i szamba. Nie angażujmy dzieci do prac niebezpiecznych i szkodliwych.

Pracując rozważnie i przestrzegając zasad bhp, chronimy nie tylko życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują!

(ANKA)

WARTO WIEDZIEĆ!

Wymagania dotyczące ustawiania stert, stogów i brogów – bezpieczne odległości:

– od budynków wykonanych z materiałów palnych – 30 m

– od budynków wykonanych z materiałów niepalnych – 20 m

– od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m

– od lasów i terenów zadrzewionych – 100 m

– od urządzeń i przewodów energetycznych wysokiego napięcia – 30 m

– między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m

– od dróg wewnętrznych oraz granicy działki – 10 m.

Należy pamiętać, że wokół stogów i stert powierzchnia o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu powinna być pozbawiona materiałów palnych. Strefa pożarowa sterty i stogu nie może przekroczyć 1000 m2/5000 m3.

 

FOT. Sebastian Kalak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + trzy =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE