Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Radni przyznali trzy odznaczenia

2021-09-03
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Radni przyznali trzy odznaczenia
Radni przyznali trzy odznaczenia
BANASZAK

Jednym z punktów sesji Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp., która odbyła się 31 sierpnia, było nadanie trzech odznak „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”.

 

Pierwszą nadano Stowarzyszeniu Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które w tym roku świętuję stulecie istnienia. – Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego przez swoją działalność szeroko promuje dziedzictwo historyczne Koźmina Wlkp. i przyczynia się do rozwoju kultury miasta i gminy Koźmin Wlkp. Za swoją działalność Towarzystwo otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki za szczególne dokonania w regionalnych towarzystwach kultury w 1991 r. oraz medale „Za zasługi dla Kultury w Wielkopolsce”, przyznane przez Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uhonorowano także Cyryla Banaszaka, a z wnioskiem o przyznanie mu wyróżnienia wystąpił zarząd Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Cyryl Banaszak od lat 70. jest aktywnym członkiem społeczności koźmińskiej. – Poza znaczącymi osiągnięciami na niwie zawodowej, spółdzielczości na rzecz rolnictwa wyróżnił się na różnych polach działań lokalnych. Od przeszło 40 lat wspiera działania OSP w gminie. Pełniąc funkcję przewodniczącego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koźminie Wlkp., uaktywnił starsze pokolenie, organizując szereg atrakcyjnych zajęć z wycieczkami krajowymi włącznie. Jako prezes Koła Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Koźminie Wlkp. organizuje pomoc medyczną, bezpłatne aparaty do pomiaru poziomu cukru, tematyczne prelekcje – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Z inicjatywy C. Banaszaka w 2019 roku powołano Komitet Ratowania Koźmińskich Zabytków. W uzgodnieniu z dyrektorem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie rozpoczął starania w celu utworzenia w szklarni byłej szkoły ogrodniczej filii muzeum, poświęconej ogrodnictwu. Po nawiązaniu kontaktu z prezesem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego był inicjatorem powstania koźmińskiego koła tej organizacji. Aktywnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa oraz Bractwa Kurkowego.

Kolejne odznaczenie przyznano Marii Lewandowicz. Z wnioskiem w tej sprawie również wystąpiło Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. – Przygotowała młodzież do kilkunastu konkursów wiedzy o Wielkopolsce oraz samorządzie terytorialnym. Od 1999 do 2019 pracowała w koźmińskim Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy, ucząc języka polskiego i historii, pełniąc jednocześnie w latach 2001-2019 funkcję dyrektora. Od 2006 do 2014 pełniła funkcję prezesa zarządu TMKW – czytamy w uzasadnieniu. M. Lewandowicz jest autorką licznych recenzji i artykułów oraz pomysłodawczynią i współautorką opracowania ,,NieZmyślona Historia Gimnazjum – Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp. 1999-2019” i książki ,,Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.
Wszystkie uchwały przyjęto jednogłośnie.

(LENA)

FOT. www.kozmin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 8 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE