Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Opowiadanie o historii z humorem

2021-09-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Opowiadanie o historii z...
Opowiadanie o historii z humorem
TAPAS

Uczniowie klas piątych cieszkowskiej szkoły podstawowej spotkali się z niebanalnym człowiekiem. W ramach cyklu „Walizka pełna książek” w miejscowej bibliotece gościł pisarz i rysownik – Paweł Wakuła.

 

P. Wakuła przedstawił się jako wykonawca niszowego zawodu, który żartobliwie sprowadził do „zabawy kredkami”. Następnie zwrócił uwagę na to, jak ważny jest dobór odpowiedniego – do czytelnika – słownictwa. W ten sposób nakreślił swój punkt widzenia w kwestii przekazywania treści historycznych dla dzieci i młodzieży. Jak wyjawił, w swoich dziełach operuje prostym, zrozumiałym językiem, a do wszystkich trudniejszych słów i zwrotów, które czasem są konieczne, pojawiają się wyjaśnienia w słowniczku. Z kolei bohaterami bogato ilustrowanych książek są dzieci. Wszystko po to, by pozwolić czytającemu utożsamić się z występującymi postaciami, żeby z zaciekawieniem przeczytał książkę o ważnych momentach w dziejach naszego państwa.

Pisarz zaprezentował swoje bestsellerowe dzieło – „Jagiełło pod… prysznicem”. Nieco absurdalny tytuł odnosi się do różnic w higienie z czasów średniowiecza i współczesnej. – Być może to nie jest najważniejsza informacja o tym królu, ale mówi nam, jakim był człowiekiem, zwłaszcza na tle epoki – opowiadał P. Wakuła. Zadając dzieciom pytanie, czy w swoim pamiętniku pisałyby o kąpieli, zwrócił uwagę, że skoro poważny kronikarz i biskup, Jan Długosz, zawarł takie treści, to w średniowieczu częste mycie ciała należało do rzadkości. Tym samym nakreślił charakter i cel książki – pokazanie władców jako ludzi. W poczet władców Polski wpisali się bowiem zarówno legendarni bohaterowie czy wielcy myśliciele, jak i utracjusze czy zwyczajni tchórze. Wszak sam fakt bycia królem nie oznacza nadzwyczajnych zdolności.

Po interesującym przemówieniu rysownik zaprezentował na przygotowanej tablicy portret Władysława Jagiełły zażywającego kąpieli. Następnie dzieci poproszono o wykonanie własnych szkiców władców historycznych lub fikcyjnych, z dodatkiem ciekawych przydomków i atrybutów. Zabawa poruszyła wyobraźnię uczestników spotkania i powstało wiele ciekawych prac, które pojawią się na wystawie organizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie.

Gdy uczniowie tworzyli swoje dzieła, pisarz zapraszał ich po kolei do stolika, przy którym losowali książki jego autorstwa jako nagrody i pamiątki. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście humorystyczna opowieść o polskich władcach, ale – jak podkreślał twórca – wszystkie były godne uwagi. Do każdej książki P. Wakuła dołączał dedykację i rysunek na życzenie.

(MS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × jeden =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE