Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

O czym trzeba pamiętać w kwestii szkoleń przeciwpożarowych

2021-11-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. O czym trzeba pamiętać...
O czym trzeba pamiętać w kwestii szkoleń przeciwpożarowych
TALENT STUDIO

Każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolenia pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Warto wiedzieć, jak to robić, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń.

 

Konieczność przeprowadzenia tych szkoleń wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z art. 1 istota tkwi w realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową bądź innym miejscowym zagrożeniem. Pracodawcy, jak i inne podmioty mogą to zrealizować, zapobiegając powstawaniu, rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia przez zapewnienie środków i sił, które posłużą ich zwalczaniu. W przypadku pożaru występuje też obowiązek przeprowadzenia odpowiednich działań ratowniczych.

Zgodnie z art. 4 ww. ustawy każdy właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ochronę przeciwpożarową, musi przestrzegać wymogów techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych. Obiekty lub teren należy wyposażyć w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, którym trzeba zapewnić konserwację oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie.

Osobom przebywającym w budynkach lub na danym terenie należy zapewnić bezpieczeństwo i umożliwić ewakuację. Obiekty powinny być przystosowane do prowadzenia akcji ratowniczych. Pracodawca musi też zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi oraz ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej czy innego miejscowego zagrożenia.

Warto podkreślić, że w każdym zakładzie pracy powinna być osoba odpowiedzialna właśnie za ochronę przeciwpożarową, posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Może być zatrudniona w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub też posiadać odpowiednie kwalifikacje, uprawniające do wykonania takich czynności. Nie ma natomiast szczegółowych przepisów określających, jak powinno wyglądać szkolenie przeciwpożarowe. W praktyce przyjmuje się, że program takich szkoleń powinien być dostosowany do stanowiska pracy. Ponadto szkolenie powinno się odbywać w ramach szkolenia podstawowego i instruktażu ogólnego.

W zgodzie z art. 237 §1 Kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Pracowników należy zapoznać z przepisami oraz instrukcjami przeciwpożarowymi, obowiązującymi w danym obiekcie. Ponadto zatrudnieni powinni znać zasady ewakuacji i obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego.

Poza szkoleniami podstawowymi podmiot zatrudniający powinien pamiętać o przeprowadzeniu szkolenia przeciwpożarowego okresowego. Takie szkolenia powinny nie tylko być dostosowane do specyfiki zajmowanego stanowiska, ale również tak skonstruowane, aby osoba biorąca w nich udział mogła uzupełnić swoją wiedzę w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Mogą one, ale nie muszą być ćwiczeniami praktycznymi. Ucząc się na praktycznych przykładach, obowiązkowe szkolenia z pewnością nie będą jednak uciążliwe dla pracowników. Dlatego warto powierzyć szkolenia ekspertom, którzy w ciekawy sposób przekażą kluczowa wiedzę.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 2 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE