Brązowy medal Arona na światowych igrzyskach

2. /
  4. /
  5. Brązowy medal Arona na...
Mayor Ink

Troje zawodników Towarzystwa Atletycznego Rozum Krotoszyn oraz jeden przedstawiciel UKS Samson Kobylin reprezentowało nasz kraj podczas Światowych Igrzysk – The World Games 2022. Brązowy medal ze Stanów Zjednoczonych przywiózł Aron Rozum, który walczył w kategorii 115 kg.

O medale w Birmingham walczyli Aleksandra Rozum, Lena Andrzejak i Aron Rozum oraz Patryk Swora. Aleksandra i Aron od dawna mieli zapewnioną kwalifikację na igrzyska, natomiast Lena uzyskała tzw. dziką kartę 1 lipca (trzy dni przed planowanym wylotem). Polskę w sumo reprezentowało łącznie dziesięcioro sportowców. Poza czwórką z naszego powiatu byli to Magdalena Macios (LUKS Lubzina), Monika Skiba (UKS Niedźwiadek Warszawa), Magdalena Skrajnowska (KS Orły Milejów), Michał Luto (UKS Niedźwiadek Warszawa), Mateusz Linka (UKS Niedźwiadek Warszawa) oraz Jacek Piersiak (KS Sumoka Rzeszów).

Przed igrzyskami zawodnicy najpierw walczyli o uzyskanie kwalifikacji, a następnie realizowali zoptymalizowany proces szkoleniowy, uczestnicząc w konsultacjach i zgrupowaniach Kadry Narodowej Polskiego Związku Sumo, zawodach krajowych i międzynarodowych oraz treningach klubowych.

W nocy z soboty na niedzielę polscy sumocy wywalczyli trzy brązowe medale. W kategorii 65 kg na trzecim stopniu podium stanęła Magdalena Macios, której nie udało się pokonać Japonek – Yuki Okutoni i Miku Yamanaki. Monika Skiba zajęła trzecie miejsce w kategorii 80 kg, uznając wyższość reprezentantek Japonii – Sakury Ishii – oraz Ukrainy – Karyny Kolesnik. Trzeci brąz zdobył Aron Rozum z krotoszyńskiego klubu, który walczył w kategorii 115 kg. Niezwyciężony okazał się Ukrainiec Vazha Daiauri, a na drugiej lokacie uplasował się Shiou Fujisawa z Japonii.

Blisko zdobycia medalu była także Aleksandra Rozum, ale ostatecznie zajęła piątą pozycję. Tuż za podium znalazł się Jacek Piersiak.