Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Chcą ratować koźmińskie zabytki

2019-10-03
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Chcą ratować koźmińskie zabytki
Chcą ratować koźmińskie zabytki
Vidia film tekst

W połowie września władze Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp. zaprosiły osoby mające decydujący wpływ na organizację życia społecznego w mieście na spotkanie, którego celem było powołanie Komitetu Ratowania Koźmińskich Zabytków. Na spotkanie przybyło 17 osób, reprezentujących instytucje, zakłady pracy i stowarzyszenia.

 

Zebrani zaakceptowali ideę i propozycję kierunków działania, przedstawione przez Cyryla Banaszaka i Andrzeja Joachimiaka. Na początek komitet chce się zmierzyć z najtrudniejszym zadaniem – restauracją byłej szklarni przy ulicy Zamkowej. Obiekt jest materialnym dowodem rangi i tradycji kształcenia ogrodniczego w Koźminie Wlkp.

– Zdajemy sobie sprawę z niewielkich szans na realizację zadania, ale jeśli nie spróbujemy, to się o tym nie przekonamy, a co najważniejsze – jest to chyba ostatni termin. Za chwilę nie będzie co ratować – przekonywał Andrzej Joachimiak, prezes TMKW. Komitet ustalił następującą kolejność działań: zlecenie ekspertyzy technicznej, uzyskanie opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przygotowanie projektu realizacji, a także wstępnego kosztorysu. Ten ostatni zależy najbardziej od opinii konserwatora. To będzie moment, który zadecyduje o realności tych planów.

– Oczywiście wiemy, że tylko pomyślna aplikacja o środki unijne z rozdania 2021 roku otwiera możliwość ratowania tej szklarni. Żeby zwiększyć szanse na zdobycie środków, chcemy pozyskać wsparcie radnych wojewódzkich z naszych okolic – podkreślił prezes TMKW.

Inicjatorzy spotkania mają plan na wykorzystanie obiektu po remoncie. Przeprowadzili już rozmowy z dyrekcją Muzeum Narodowego w Szreniawie, by w odrestaurowanej szklarni powstał oddział muzealny, poświęcony ogrodnictwu. Nie zamierzają jednak ograniczać swojej działalności tylko do szklarni, ale rozszerzyć ją o inne obiekty wymagające restauracji.

Komitet działa przy Towarzystwie Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które statutowo podejmuje inicjatywy w zakresie ochrony zabytków i pamiątek stanowiących dziedzictwo kulturowe gminy. Na bieżąco działania komitetu będą koordynować Andrzej Joachimiak oraz Piotr Szkudlarek.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. Michał Garsztka (TMKW)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud