Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Co rolnictwo może zyskać dzięki Agro Mineral?

2023-03-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Co rolnictwo może zyskać...
Co rolnictwo może zyskać dzięki Agro Mineral?
VISUS
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wspomniany w tytule środek polepszający właściwości gleby jest produktem wytwarzanym na terenie Oczyszczalni Ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Spółka prowadzi kampanię promocyjną wśród rolników, prezentując szereg jego walorów.

 

W 2018 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o modernizacji układu technologicznego, przetwarzającego odpady, jakimi są osady ściekowe. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego oraz otrzymaniu decyzji na wprowadzenie do obrotu rozpoczęto wytwarzanie Agro Mineral Produkt na terenie Oczyszczalni Ścieków, który jest do nabycia od ponad roku.

– Jest to pełnowartościowy ulepszacz gleby, zawierający dużą ilość wapna – 200 kg na tonę produktu, aby pomóc rolnikom na impulsywną kalkulację opłacalności zastosowania. Produkt powstaje na skutek procesu granulacji osadów ściekowych z wapnem gaszonym. Odwodniony na prasie taśmowej osad poddawany jest reakcji wapna z wodą międzyosadową w urządzeniu do granulacji. Wytwarza się wtedy wysoką temperaturę, która powoduje intensywne odparowanie wody z osadu. Dokonuje się pełna higienizacja, czyli zabicie wszystkich mikroorganizmów. Proces granulacji osadów z użyciem wapna stanowi rozwinięcie metody higienizacji. Stosując dużo wyższe dawki wapna (reagenta) niż przy standardowej higienizacji osadów, w specjalnie przeznaczonym do tego celu reaktorze wytwarza się wysoka temperatura (powyżej 94 stopni Celsjusza) – na skutek reakcji wapna z wodą osadową. W warunkach odpowiedniego mieszania wapna z osadem i wysokiej temperatury woda odparowuje, a osad ulega przetworzeniu w stabilny granulat o uwodnieniu nieprzekraczającym 35 procent. Otrzymany produkt (po higienizacji i granulacji) po okresie leżakowania, umożliwiającym obniżenie temperatury do temperatury otoczenia, będzie podlegał ekspedycji transportem kołowym. Zgodnie z aktualnymi przepisami osady ściekowe powstałe w omawianej oczyszczalni przetwarzane będą w miejscu wytwarzania na wysterylizowany granulat, będący produktem, który może służyć do nawożenia gleby – objaśnia Jacek Pawlak, starszy specjalista ds. Oczyszczalni Ścieków.

Produkt przeszedł wszelkie wymagane prawem procedury, niezbędne dla nawozów organiczno-mineralnych przed dopuszczeniem do obrotu. Został gruntownie zbadany przez laboratoria na zlecenie PGKiM. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również wydało pozytywną opinię na temat tego produktu. Agro Mineral spełnia też dyrektywy unijne, dotyczące odpadów.

– Środek może być wykorzystywany do nawożenia gleby. Jest mocno wzbogacony o fosfor i azot. Daje to spore atuty z uwagi na wyczerpujące się zasoby naturalne. Po jego zastosowaniu gleba staje się bogatsza w próchnicę, utrzymuje wtedy większą  ilość wody i poprawia retencję. Powoduje to wiązanie większej ilości azotanów i zapobiega zanieczyszczeniom wód gruntowych. Korzystając z polepszacza gleby, rolnicy mogą wydawać mniej na zakup nawozów. Nasz produkt nie jest odpadem i nie wiążą się z nim żadne procedury, jak bywało to w przypadku rolniczego wykorzystania osadów ściekowych – tłumaczy J. Pawlak. Podkreśla również, że produkt może być stosowany w uprawach polowych roślin nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi lub do produkcji pasz, na glebach wymagających odkwaszenia. Można go używać w określonych odstępach czasu, dawkując w zależności od rodzaju gleby.

Wdrożenie produkcji Agro Mineral skutkuje niegenerowaniem strat związanych z zagospodarowaniem osadu ściekowego. Jego utylizacja i eksploatacja wiąże się bowiem z rosnącymi kosztami. Wytworzenie Agro Mineral nie tylko rozwiązuje problem odpadów (osady ściekowe), ale także daje perspektywę konkurowania z innymi środkami do uprawy gleby. – Rocznie możemy uzyskać do 3000 ton osadu do produkcji Agro Mineralu. Spółka prowadzi akcję, która przynosi znaczące efekty w promowaniu oraz sprzedaży naszego produktu. W wyniku tego rolnicy mogą szerzej poznać szereg walorów naszego produktu i wykorzystywać go do uprawy gleby. Stanowi bardzo dobrą konkurencję na rynku nawozów i innych środków – dopowiada J. Pawlak.

(FENIX)

Comments are closed

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK