Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Czytajmy naszym dzieciom!

2021-02-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Czytajmy naszym dzieciom!
Czytajmy naszym dzieciom!
Centnas
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Odkąd tylko pamiętam, bardzo ważnym działaniem Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Zduny oraz jej filii w Baszkowie i Konarzewie była popularyzacja książek i systematycznego ich czytania dzieciom od najmłodszych lat. W trakcie różnorodnych wydarzeń, skierowanych do rodziców i ich dzieci, a także dzięki stałej, wieloletniej współpracy z przedszkolami, działającymi w mieście i gminie, podkreślano znaczenie wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych dni życia pociech oraz zapoznawano najmłodszych z różnego typu książeczkami, których tematyka często nawiązywała do zagadnień zajęć przedszkolnych.

 

Od marca ubiegłego roku – z wiadomego wszystkim powodu – wszelkie cykliczne spotkania zostały zawieszone, a rodzice (również przez sytuację i dodatkowe obowiązki) są bardzo ostrożni w jakichkolwiek kontaktach z biblioteką. Dlatego też, mając na uwadze podkreślane przez kolejne kampanie czytelnicze (np. „Mała książka – wielki człowiek”) wyniki badań, mówiące, że „dzieci wychowywane wśród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię”, bibliotekarze wrócili do regularnych spotkań, przybliżających przeróżne historie bohaterów książek. Tylko ich forma bywa inna.

W Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym w Zdunach biblioteka otrzymała zgodę na powrót do spotkań bezpośrednio w placówce – z zachowaniem zasad sanitarnych. Realizowane są one w odstępach tygodniowych, osobno w każdej z trzech grup.

Wyjątkową sytuację ma Filia Biblioteczna w Konarzewie, która mieści się w tym samym budynku co tamtejszy oddział Publicznego Przedszkola. Tam również wznowiono bezpośrednie, cotygodniowe spotkania z dziećmi, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Prowadzi je Emilia Swendracka.

W tym wciąż trudnym czasie świetnym rozwiązaniem okazały się spotkania on-line w oddziale Publicznego Przedszkola w Bestwinie, gdzie co dwa tygodnie – w czwartki o stałej godzinie – prowadząca Filię Biblioteczną w Baszkowie Maria Nowacka łączy się za pomocą komunikatora z przedszkolakami i wtedy one – dzięki tablicy interaktywnej – mają wizualny kontakt z czytaną książką, biblioteką, bibliotekarką i – co bardzo ważne – mogą czynnie w takim spotkaniu uczestniczyć.

Publiczne Przedszkole w Zdunach zakłada w 2021 roku tylko współpracę on-line w ramach projektu „Z książką w plecaku”. Do tej pory bibliotekarz-pedagog, Ewelina Zielińska, nagrała i udostępniła na kanale Youtube trzy filmy, które odtwarzane są w przedszkolu i omawiane przez nauczycielkę.

Cieszy to, że przedszkola są naszymi partnerami w utrzymaniu stałego kontaktu dzieci z książkami, jej twórcami, z biblioteką. Każdy sposób jest dobry na rozmowę najmłodszych o zachowaniu bohaterów, bo to jedna z dróg ich rozwoju i poznawania świata. Wspólnie wspomagamy rodziców i podpowiadamy najwartościowszą literaturę. Właśnie w tym miesiącu uruchamiamy nowy projekt w partnerstwie z Niepublicznym Przedszkolem Parafialnym, ułatwiający kontakt z biblioteką („Biblioteka w Przedszkolu”).

Ponadto cały czas przypominamy, że biblioteki w mieście i gminie Zduny są czynne w swoich stałych godzinach każdego dnia (jeszcze poza sobotami), a odwiedzających (jak i pracowników) obowiązują obostrzenia sanitarne. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo obu stron nie ma bezpośredniego dostępu do półek. Można zamawiać książki i audiobooki telefonicznie, e-mailowo czy poprzez komunikatory, można je też rezerwować samemu, bezpośrednio na swoim czy dziecka koncie bibliotecznym.

Ważne – w zdunowskiej bibliotece publicznej i jej obu filiach, w Baszkowie i Konarzewie, wszystkie zwracane książki przechodzą 5-dniową kwarantannę, dłuższą niż zalecana przez Bibliotekę Narodową.

MIROSŁAWA SZYMCZAK

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud