Dialog i wsparcie w pieczy zastępczej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Dialog i wsparcie w...
9 czerwca 2025 roku, w ramach tegorocznych Powiatowych Dni Rodzicielstwa Zastępczego, odbyła się konferencja zatytułowana Spotkanie zmienia wszystko. Dialog otwarty w pracy z rodziną i dzieckiem.
Organizatorami wydarzenia byli Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie. Inicjatywa realizowana była w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, odnoszącego się do projektu Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie kaliskim FEWP.06.15-IŻ.00-0003/23. Konferencję wsparł powiat krotoszyński.
Zgromadzeni uczestnicy zostali powitani przez Andrzeja Piotrowskiego, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie, a także starostę Krotoszyńskiego, Pawła Radojewskiego. Wśród obecnych byli m.in. Grzegorz Grygiel, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Zuzanna Lenarczyk, prezes Sądu Rejonowego w Krotoszynie, oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, jednostek pomocy społecznej, kuratorzy rodzinni, rodziny zastępcze, nauczyciele i pedagodzy z południowej Wielkopolski.
Konferencja poruszyła kluczowe zagadnienia istotne dla pracy z rodzinami i rodzinami zastępczymi. Monika Wirżajtys, psycholożka i terapeutka, przedstawiła temat dotyczący traumy rozwojowej z perspektywy somatycznej. Dr Małgorzata Klecka w swoim wystąpieniu skupiła się na rezonansie traumatycznym i znaczeniu pamiętania o sobie w procesie pomagania. Dr Wojciech Żak opowiedział o metodzie otwartego dialogu jako drodze do otwartości w interakcjach z rodzinami. Danuta Sowińska, ekspertka w zakresie suicydologii, omówiła zachowania samobójcze dzieci i młodzieży.
Wydarzenie stanowiło platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, otwierając nowe perspektywy w pracy z rodzinami.
(PrzeMo)
FOT. Małgorzata Krupa
Comments are closed