Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami

2021-10-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami
Doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami
AS MAŚNIAK
MATERIAŁ SPONSOROWANY

1 października w Europejskim Dniu Walki z Depresją ruszyła 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Lasy Państwowe po raz kolejny zostały patronem honorowym akcji.

 

Jak podaje Fundacja Twarze Depresji, w czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polek i Polaków, którzy zmagają się z tą chorobą. Szacuje się, że jest ich już 4 miliony. Jak widać jest to bardzo poważny problem. Do aktywności, które wzmacniają nasze zdrowie i związek z przyrodą, należą kąpiele leśne. To ważne, zwłaszcza dla osób dotkniętych depresją.

– Przyłączamy się do akcji Fundacji Twarze Depresji, chcąc uświadomić Polkom i Polakom, jak ważny dla ich zdrowia psychicznego jest kontakt z naturą, z lasem – informuje Maria Rothert-Proniewicz z Wydziału Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Kąpiele leśne można praktykować samodzielnie lub z przewodnikiem. Są one niezawodnym sposobem na odprężenie, stres, ogromne tempo życia oraz natłok myśli. Skuteczność tej aktywności została udowodniona naukowo. Korzystanie z niej pomaga obudzić w sobie wewnętrzną radość oraz chęć do życia. Kąpiele to nic innego jak zanurzanie wszystkich zmysłów w naturze. Ich istotą nie jest jedynie wędrówka przez las, ale postrzeganie go i czerpanie z niego w każdy możliwy sposób: oddychanie leśnym powietrzem, wsłuchiwanie się w szum liści, szelest wiatru, świergot ptaków. Dzięki temu łatwiej zapominamy o codziennych problemach i zaczynamy logiczniej myśleć. Nasz układ odpornościowy zaczyna działać lepiej, a ciśnienie tętnicze obniża się. Wystarczy krótki, lecz regularny kontakt z naturą, by szybko zauważyć pierwsze efekty.

Termin kąpiele leśne wymyślono w latach 80. XX wieku w Japonii. W ramach tego zjawiska lekarze przepisują umęczonym i wypalonym zawodowo mieszczuchom obowiązkowe spacery po lesie.

Co zrobić, żeby zażyć leśnej kąpieli? Założyć wygodne obuwie i wybrać się na spacer do pobliskiego parku, lasu, pojechać nad jezioro czy pójść ścieżką w góry. – Kąpiel leśna składa się z sekwencji ułożonych tak, aby skutecznie wzmocnić wpływ przyrody na zdrowie. Warto podkreślić, że kąpiele leśne nie leczą chorób, ale mogą wpłynąć wspomagająco w leczeniu np. depresji poprzez zmniejszenie lęku, bezsenności i napięcia – mówi Maria Rothert-Proniewicz.

Szczegółową instrukcję kąpieli leśnej autorstwa pani Marii zamieszczono na profilu facebookowym Lasów Państwowych w poście z 15 maja br. Zgodnie z nią należy doświadczać lasu różnymi zmysłami po kolei. Niezwykle istotna jest tu uwaga i skupienie się na tym, co czujemy. W przyrodzie warto się rozsmakować.

Krotoszyńskie lasy doskonale nadają się do zanurzenia się w nich wszystkimi zmysłami. Każdy może w nich znaleźć swój ulubiony zakątek. Do wyboru są sośniny, brzeziny, olszyny, dąbrowy i wiele innych środowisk. Jest mnóstwo urokliwych fragmentów, które nie pozostawią obojętnym nikogo, kto spróbuje odkryć te niezwykłe miejsca. Do zobaczenia wśród drzew!

PRZEMYSŁAW ŚWIERBLEWSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × jeden =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE