Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Dzieje koźmińskich Żydów

2023-10-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Dzieje koźmińskich Żydów
Dzieje koźmińskich Żydów
BANASZAK

12 października w Koźminie Wlkp. odbył się wernisaż wystawy „(Nie)obecni. Historia koźmińskich Żydów”. Ekspozycja będzie czynna do 10 listopada.

 

Otwarcie wystawy przyciągnęło wielu mieszkańców Koźmina Wlkp., ale także sąsiednich miast, a nawet gości z Poznania czy Wrocławia. Ekspozycja jest pierwszym wydarzeniem w Koźminie Wlkp., które skupia się wyłącznie na historii Żydów.

Zwiedzając wystawę, można przede wszystkim poznać ludzkie historie. Mniej tu danych, statystyk, a więcej opowieści o konkretnych postaciach, wydarzeniach życia codziennego. Jak podkreślił na otwarciu burmistrz Maciej Bratborski, ważne jest przypomnienie i utrwalenie zasług oraz wkładu społeczności żydowskiej w budowanie i współtworzenie Koźmina. Te piękne słowa wpisują się doskonale w to, co zwiedzający mogą zobaczyć na wystawie.

Należy podkreślić, że przygotowanie wystawy to wiele miesięcy kwerend w archiwach polskich i zagranicznych, przejrzanych kilkaset gazet i czasopism z XIX i XX wieku. To także nigdy niepublikowane, odkryte w Muzeum Żydowskim we Frankfurcie nad Menem, fotografie cmentarza, synagogi i znajdującej się w jej wnętrzu tablicy pamiątkowej. To również odnalezienie potomków koźmińskich Żydów, którzy podzielili się fotografiami swoich przodków. Dzięki temu na wystawie można zobaczyć kilkanaście portretowych zdjęć z XIX wieku, przedstawiających mieszkających w Koźminie Żydów. Nigdy wcześniej takie zdjęcia nie były znane ani pokazywane.

Wiele historii może zaskoczyć – na wystawie są wątki związane ze stomatologią, brytyjskim dworem królewskim, morderstwem w San Francisco, urzędnikiem wkraczającym na pogrzeb z bronią w ręku, hymnem o Koźminie, śpiewanym przez jedną z żydowskich rodzin, a nawet z Pippi Pończoszanką. Tak wiele różnorodnych tematów łączy jedno – koźmińscy Żydzi.

– Świetne ludzkie historie. A wisienką na torcie były zdjęcia i amerykańska piosenka o Starym Koźminie. Dziękuję za wysiłek włożony w odnalezienie i poskładanie tych zaginionych puzzli – podsumowała jedna z uczestniczek wernisażu.

Autorem wystawy jest Paweł Bajerlein – Lider Dialogu, opiekun cmentarza żydowskiego w Koźminie Wlkp., odpowiedzialny za jego inwentaryzację w latach 2020-2022, koordynator lokalny wizyty „Muzeum na kółkach” w Koźminie Wlkp. w czerwcu 2023 roku. Wystawa odbywa się w ramach jego autorskiego projektu „Pozdrowienia z Koźmina”. Realizacja możliwa jest dzięki współpracy i życzliwości kierownictwa i pracowników Biblioteki Publicznej w Koźminie Wlkp. Projekt współfinansowany jest przez Forum Dialogu oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Ekspozycję można zobaczyć w koźmińskiej bibliotece do 10 listopada – w poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 9.00-17.00, we wtorki i środy w godz. 7.30-15.30 oraz w soboty (21 października i 4 listopada) w godz. 9.00.13.00. Wstęp bezpłatny.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Maciej Krajewski

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek