Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Festiwal kultury żydowskiej

2018-05-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Festiwal kultury żydowskiej
Festiwal kultury żydowskiej
DAF-MAL

17 maja rozpocznie się siódma edycja Simchat Chajim Festival, który po raz pierwszy zagości w Poznaniu. Festiwal kultury żydowskiej porwie uczestników w wyjątkową podróż do świata sztuki, muzyki, kuchni i niesamowitych osobowości.

 

Na 11 dni zaplanowano 40 wydarzeń, nie tylko w Poznaniu, ale również w Jarocinie i Krotoszynie. Dzięki tegorocznym wydarzeniom festiwalowa publiczność pozna artystów i gości z Polski, ale również z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Krotochwile, a współorganizatorami są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury.

W Poznaniu wystąpi Ori Alboher – izraelski muzyk, a o głośnym procesie z końca lat 90. opowie prof. Deborah Lipstadt, amerykańska pisarka i historyczka, autorka książki „Denying the Holocaust”. W Jarocinie w niezwykle przejmującym spektaklu, opowiadającym o Marcu’1968, wystąpi Krystyna Janda. Również w Jarocinie zaplanowano pierwszy i jedyny koncert w Polsce izraelskiego zespołu rockowego Bucharest. Po raz drugi odbędą się warsztaty „O kulturze żydowskiej i o tym, jak się porozumieć”, przygotowane przez edukatorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To tylko niektóre z całej gamy wydarzeń siódmej edycji festiwalu.

W programie Simchat Chajim Festival nie brak odwołań do współczesności, czyli niezwykłych filmów, aromatycznej kuchni i różnorodnej muzyki. Wielowymiarowa idea to właśnie koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ludźmi sztuki i kultury oraz wykłady. Simchat Chajim to „radość życia”, poszukiwanie oraz odnajdywanie jej w różnych przejawach sztuki i kultury, to także dialog przeszłości z teraźniejszością.

– Z każdym rokiem festiwal się rozwija, przybiera nieco inną formę, ale od początku zależy nam na tym, aby poruszać najważniejsze i ciągle aktualne tematy. Dlatego w tym roku nie mogliśmy pominąć rocznicy Marca’68 czy 70. rocznicy powstania państwa Izrael – oznajmia Patryk Piotr Antoniak, dyrektor artystyczny Simchat Chajim Festival.

Simchat Chajim Festival daje nowe tchnienie w życiu kulturalnym południowej Wielkopolski. Poznań, Jarocin i Krotoszyn przez 11 dni będą tętniącym sercem żydowskiego dziedzictwa. Wszelkie szczegółowe informacje oraz pełen program znaleźć można na stronie www.simchatchajim.pl oraz na facebook.com/simchatchajim.

Jak podkreślają organizatorzy, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Wejściówki na spektakle i koncerty można kupić na stronie Bilety24.pl, w Jarocińskim Ośrodku Kultury i Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Festiwal jest współfinansowany ze środków publicznych samorządu województwa wielkopolskiego, miasta Poznania, miasta i gminy Jarocin oraz miasta i gminy Krotoszyn, pozyskanych przez Stowarzyszenie Krotochwile.

OPRAC. (ANKA)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud