Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Koncert fortepianowy profesora Stefańskiego

2018-03-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Koncert fortepianowy profesora Stefańskiego
Koncert fortepianowy profesora Stefańskiego
Vidia film tekst

W auli Szkoły Podstawowej nr 5 w Krotoszynie odbył się koncert profesora Andrzeja Stefańskiego, Honorowego Obywatela Krotoszyna. Publiczność mogła wysłuchać utwory takich kompozytorów jak Bach, Mozart, Schumann czy Chopin.

Profesor Andrzej Stefański urodził się 13 marca 1933 roku w Krotoszynie. W latach 1947-49 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja. Został wydalony ze szkoły za karykaturę dostojnika państwowego, zamieszczoną w gazetce szkolnej. Potem uczył się w liceum w Jarocinie, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w roku 1949 w Poznaniu, u prof. Antoniego Karużasa. Kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Był uczniem sławnych mistrzów – prof. Stanisława Szpinalskiego i prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Od roku 1959 pozostał na uczelni jako nauczyciel akademicki, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Edukację muzyczną poszerzał w Konserwatorium Muzycznym w Moskwie (1966) u prof. Wery Gornostajewej, a w latach 1970-1971 na studiach w Uniwersytecie Indiana u prof. Gyórgy Seboka.

Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Czechosłowacji, Anglii, Hiszpanii, ówczesnym Związku Radzieckim, na Węgrzech, we Włoszech, a poza Europą – w Japonii, Chinach i w Korei. Wielokrotnie nagrywał koncerty dla wielkich firm fonograficznych. Współpracował z Polskim Radiem oraz czołowymi filharmoniami w kraju. Repertuar koncertowy prof. Stefańskiego jest bardzo bogaty: obejmuje utwory różnych epok, od Bacha do współczesności, z uwzględnieniem kompozytorów polskich (jako jedyny nagrał wszystkie utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego).

Poza koncertowaniem prof. Stefański zajmuje się działalnością dydaktyczną. W Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie prowadził klasę fortepianu, kształcąc licznych studentów z kraju i zagranicy. Był zapraszany na chopinowskie kursy interpretatorskie do Japonii, Londynu (Royal Academy of Music), do Włoch, Korei Południowej (Seul) i Chin (Szanghaj).

Silna jest więź Andrzeja Stefańskiego ze środowiskiem rodzinnego Krotoszyna. W swoich licznych wystąpieniach i wywiadach prasowych zawsze podkreśla krotoszyński rodowód i przywiązanie do miasta. 11 października 1996 roku, na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, otrzymał godność Honorowego Absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Z kolei 25 marca 2010 decyzją Rady Miejskiej w Krotoszynie został Honorowym Obywatelem Krotoszyna.

(NOVUS)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud