Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Lekkoatletyczne święto w Łagiewnikach

2024-06-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Lekkoatletyczne święto w Łagiewnikach
Lekkoatletyczne święto w Łagiewnikach
MAX-MAL

Na tzw. ranczu Czesława Roszczaka w Łagiewnikach po raz kolejny zorganizowano podwójne mistrzostwa. 8 czerwca odbyły się XII Mistrzostwa Polski w Rzucie Ciężarkiem na Wysokość  pod honorowym patronatem senatora Wojciecha Ziemniaka oraz XIII Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski Masters w Rzutach pod patronatem marszałka Wielkopolski Marka Woźniaka.

 

Wydarzenie zorganizowali Czesław Roszczak, UKS Olimpijczyk Pogorzela i Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters w Toruniu. Fundatorami pucharów byli starosta krotoszyński Paweł Radojewski, starosta gostyński Robert Marcinkowski, burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, burmistrz Pogorzeli Daria Wyzuj i dyrektor ZSOiZ Pogorzela Jarosław Adamczak.

Artystyczny wstęp do imprezy zapewnił występ skrzypaczki Karoliny Urbaniak, która pojawiła się na zaproszenie dyrektora MGOK Pogorzela Mariusza Ossowskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz gminy, na której terenie rozegrano zawody. – W imieniu własnym i władz samorządowych witam wszystkich przybyłych. Szczególnie zawodników i zawodniczki. Wielki szacunek dla was. Jesteście przykładami, że mimo podeszłego wieku można osiągać bardzo dobre wyniki. Jak popatrzę na mojego mistrza, z naszej gminy, nie da się ukryć, to naprawdę wielki mistrz. Panie Czesławie bardzo dziękuję, że tu, na terenie naszej gminy co roku organizuje pan mistrzostwa. Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom życzę osiągnięcia jak najlepszych wyników i miło spędzonego czasu – mówił T. Lesiński.

W wypadku tych zawodów mamy bardzo dobrą współpracę między dwiema gminami – zakomunikował spiker Krzysztof Rybka, zapraszając burmistrz Pogorzeli i jednocześnie przewodniczącą komitetu organizacyjnego do zabrania głosu. – Jest mi niezmiernie miło witać państwa. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia. Życzę bicia kolejnych rekordów życiowych, a wszystkim gościom dobrej zabawy – dodała D. Wyzuj.

Tradycyjnie, każde z mistrzostw rozegrano w kilku kategoriach wiekowych. W rzucie ciężarkiem na wysokość w kat. 35-49 lat triumfował Zdzisław Skibicki. W grupie 50-59 lat najlepszy był Marek Stolarczyk, srebro wywalczył Martin Heinl, a trzecie miejsce zajął Witold Kreihs. Wśród zawodników w wieku 60-69 lat zwyciężył Jan Bakala, który poprzedził Zbigniewa Tłuszcza i Czesława Lisa. W kat. 70-79 lat złoto zdobył Stanisław Kmiecik, wyprzedzając Wacława Krankowskiego i Andrzeja Muszyńskiego. W najstarszej grupie, 80+, rywalizowało dwóch zawodników i obaj, C. Roszczak oraz Hubert Tobias stanęli na najwyższym stopniu podium, osiągając równie świetne wyniki.

Mistrzostwa Wielkopolski w rzutach kobiety rozegrały w klasyfikacji open. W rzucie młotem najlepiej spisała się Danuta Kapturska, wyprzedzając Irenę Baranowską i Ewę Frąckowiak. I. Baranowska zgarnęła złoto za pchnięcie kulą, w którym druga była Beata Siniecka, a trzecia D. Kapturska. W rzucie dyskiem najwyższy stopień podium zajęła B. Siniecka, a niżej uplasowały się I. Baranowska i E. Frąckowiak. Czołową trójkę rzutu oszczepem tworzyły I. Baranowska, D. Kapturska i Renata Żerko. W rzucie ciężarkiem wygrała I. Baranowska, poprzedzając E. Frąckowiak i B. Siniecką. Poszczególne trzy najlepsze wyniki to rzut dyskiem B. Sinieckiej oraz pchnięcia kulą I. Baranowskiej i D. Kapturskiej.

Najwięcej emocji przyniosła rywalizacja mistrzostw Wielkopolski w rzutach mężczyzn. Niejednokrotnie o zajętych miejscach decydowało zaledwie kilka punktów. W rzucie młotem dominatorem okazał się Mariusz Walczak, który ustanowił nowy rekord kraju. Drugie miejsce zajął Edward Zwolski, a trzecie Witold Lipowski. W pchnięciu kulą triumfował C. Roszczak, wyprzedzając W. Krankowskiego i H. Tobiasa. Rzut dyskiem również zakończył się triumfem C. Roszczaka, a za jego plecami znaleźli się Z. Tłuszcz i Marek Stolarczyk. Za rzut oszczepem złoto zgarnął Franciszek Trzciński, srebro wywalczył Aleksander Kowalewicz, a brąz C. Roszczak. W rzucie ciężarkiem w najlepszej trójce znaleźli się M. Walczak, W. Lipowski i S. Kmiecik.

Najlepsze pojedyncze wyniki open osiągano w rzucie ciężarkiem. Czołową trójkę stanowili więc ponownie M. Walczak, W. Lipowski i S. Kmiecik. Najlepszy wynik związany z innym przedmiotem był dopiero 8 w tej klasyfikacji, a należał do C. Roszczaka, za pchnięcie kulą.

Dla amatorów gospodarz imprezy zorganizował konkurs w pchnięciu kulą kobiet i mężczyzn o Puchary Mistrza Świata zdobyte przez Czesława Roszczaka. Pierwszą lokatę wywalczył Marian Piasny, drugi był Leszek Boguszyński, a trzecia Anna Foltynowicz.

Kierownikiem zawodów był prezes UKS Olimpijczyk Pogorzela, Wojciech Nowak. Biurem kierowała Justyna Nowak, a opiekę medyczną zapewnił lekarz Jarosław Konieczny. O odpowiednie przygotowanie obiektu zadbał Grzegorz Jędrkowiak, zaś posiłki dla zgromadzonych przygotowywali Maria Trembulak, Maria Gulcz, Tomasz Brzykcy i Wojciech Gulcz. Głównym fundatorem nagród rzeczowych była firma Bolsius, a wśród pozostałych sponsorów wyróżniono BM Kobylin, Acer Pogorzela i piekarnię Biczysko w Kobylinie.

 

(MS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 10 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek