Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Manewry, które łączą

2025-05-01
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Manewry, które łączą
Manewry, które łączą
IMPRESJA KROTOSZYN

W weekend 26-27 kwietnia harcerze z III Cieszkowskiego Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich „Sokół” zorganizowali I Hufcowe Manewry Techniczno-Obronne, które zgromadziły cztery drużyny z lokalnego hufca. Wydarzenie, będące podsumowaniem całorocznej pracy i nauki harcerskiej, odbyło się w duchu rywalizacji, współpracy oraz sprawdzania praktycznych umiejętności.

Już w sobotni poranek na starcie stanęli przedstawiciele 1 DH Argentavis, 2 DH Sokoły, 8 MGDH Albatros oraz 9 DH Wawer. Organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg wymagających konkurencji, obejmujących zarówno zadania techniczne, jak i obronne. Harcerze rywalizowali m.in. w strzelaniu z wiatrówki, łuku sportowego, strzelaniu dynamicznym z karabinka pneumatycznego, a także w nawigacji terenowej z wykorzystaniem mapy oraz marszu na azymut.

Nie zabrakło również wyzwań z zakresu pierwszej pomocy – uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami resuscytacji z użyciem automatycznego defibrylatora, tamowania masywnych krwotoków czy stabilizacji złamanej kończyny. Bytowanie w terenie również stanowiło ważny element manewrów: rozpalanie ogniska, gotowanie posiłku na ogniu, budowa zeriby, czyli prowizorycznego ogrodzenia, a także łączność, poszukiwania rannego, konstrukcje z drewna i lin, uzdatnianie wody czy rozpoznawanie roślin to tylko część zadań, z jakimi musieli się zmierzyć harcerze.

Intensywny dzień w terenie nie oznaczał końca zmagań – nocą odbyła się gra strategiczna z elementami walki wręcz, która dostarczyła dodatkowych emocji i pozwoliła sprawdzić harcerską wytrwałość. Wczesnym rankiem, na zakończenie manewrów, rozegrano jeszcze turniej musztry.

W rywalizacji o zwycięstwo bezkonkurencyjni okazali się gospodarze z Cieszkowa, którzy nie dali szans przyjezdnym drużynom. O pierwsze miejsce do samego końca walczyły 2 DH Sokoły oraz 1 DH Argentavis. Ostatecznie to doświadczenie starszych harcerzy z Sokołów przesądziło o ich triumfie. Trzecie miejsce przypadło 8 MGDH Albatros, a czwarte – 9 DH Wawer.

Manewry okazały się nie tylko sprawdzianem wiedzy i umiejętności, ale także doskonałą okazją do integracji środowiska harcerskiego oraz umocnienia ducha drużynowego.

(PAW)

Fot. III Cieszkowski Środowiskowy Szczep Drużyn Harcerskich „Sokół”

Comments are closed

YouTube

Archiwum
KOK
ZBITY TELEFON -SOFT KOMPUTERY
BHP RABENDA
Dietetyk Kaźmierczak
MAYOR INK
Jarmużek
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
Motosdodoła
MATYLA
GL MILICZ