Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Na ludową nutę

2019-10-17
Na ludową nutę
TRANS-MED

W Nowej Wsi odbył się XIX Powiatowy Przegląd Folklorystyczny Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorami imprezy były Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, krotoszyńskie biuro Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Miejsko-Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a także gmina Rozdrażew.

 

Przegląd uroczyście otworzył starosta Stanisław Szczotka. W rolę prowadzącej wcieliła się Małgorzata Krupa z Biura Promocji i Rozwoju w starostwie, a dzieje przeglądu i kultury ludowej w powiecie przypomniała Kazimiera Bardzik.

W przeglądzie uczestniczyło sześć zespołów istniejących przy KGW na terenie powiatu. Wystąpiły także cztery solistki – Halina Wałęsa, Krystyna Krawczyk, Małgorzata Olszewska i Wanda Kusterka. Zespoły wykonywały dowolny repertuar, przy czym Łagiewniczanie zaprezentowali się w obrzędzie kiszenia kapusty.

Jury (Paweł Płócienniczak – przewodniczący, Arletta Polańska i Marzena Wiśniewska) nie miało łatwego zadania. Wszystkie zespoły wypadły bowiem znakomicie. W niektórych grupach wystąpiły wielopokoleniowe składy. Na repertuar składały się głównie piosenki i pieśni z terenu południowej Wielkopolski, nie brakowało pełnych humoru tekstów, a wszystko okraszone było swojską gwarą.

Puchar Starosty Krotoszyńskiego zdobył w tym roku zespół Lutogniewiacy.  Drugie miejsce przypadło Łagiewniczanom, a trzecią lokatę zajął zespół Kalina z Nowej Wsi. Wyróżnienie przyznano Kobierzankom. W imprezie wystąpiły także Biadkowianki i Wróżewianki. Nagrodzone panie uhonorowali starosta i wójt gminy Rozdrażew, Mariusz Dymarski.

Podczas przeglądu można było podziwiać kompozycje kwiatowe z bibuły, wykonane przez Halinę Wałęsę, a także wyroby ze słomy autorstwa Piotra Barańczaka.

(NOVUS)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud