2. /
  4. /
  5. Na rynku fruwały berety
BETA

25 sierpnia na krotoszyńskim rynku odbyły się XXIV Mistrzostwa Świata w Rzucie Beretem. Emocji nie brakowało.

Zawody zorganizowało Centrum Sportu i Rekreacji Wodnik. Rekord świata padł w 2000 roku i wynosił 40,98 m. Na poprawienie tego wyniku trzeba było czekać aż 12 lat. Dopiero wtedy mieszkaniec Kobylina rzucił na odległość 42,10 m.
Rzut beretem jest o wiele bardziej skomplikowany, niż się wydaje. By próba została zaliczona, trzeba spełnić kilka warunków. Zawodnik nie może przekroczyć linii startu, a beret musi spaść antenką do góry i zmieścić się w wyznaczonej strefie. Każdy z rzucających ma przynajmniej trzy szanse.
Uczestnicy tegorocznych mistrzostw rywalizowali w sześciu kategoriach. Do zawodów przystąpiło 109 zawodników.

Wśród dziewcząt do lat 9 triumfowała Olga Kostka (14,10 m), a w gronie chłopców w tym przedziale wiekowym najlepszy był Robert Król (16,85 m). W kategorii 10-18 lat pierwsze miejsca zajęli Otylia Piotrowska (25,33 m) i Jakub Majewski (20,75 m). W kategorii kobiet mistrzynią została Eulalia Morgiel (22,50 m). W open zwyciężył Bartosz Maćkowiak, który rzucił na odległość 31,18.