2. /
  4. /
  5. Niepodległościowe bieganie
OPEN GLOBAL

Z roku na rok coraz liczniejsza grupa zawodników z całego kraju w Święto Niepodległości rywalizuje w imprezach biegowych. Przedstawiciele KS Krotosz Krotoszyn, Krotoszyńskiej Grupy Biegowej oraz Koźmin Biega startowali w Poznaniu, Rydzynie, Luboniu, Zakopanem, Kępnie, Jarocinie oraz Gnieźnie.

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w stolicy Wielkopolski zgromadziło się kilka tysięcy zawodników, aby wziąć udział w 2. Poznańskim Biegu Niepodległości. Na starcie biegacze utworzyli ogromną biało-czerwoną flagę za sprawą czapeczek otrzymanych w pakiecie startowym. Z uwagi na dużą frekwencję na 10-kilometrową trasę organizatorzy puszczali uczestników w trzech grupach.

Najlepsi byli Bartosz Nowicki i Tomasz Szymkowiak, którzy równo przekroczyli linię mety (31:28). Trzecie miejsce zajął Krzysztof Szymanowski (31:40). Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Kowalska (35:09), wyprzedzając Agnieszkę Janasiak (38:05) i Izabelą Wierzchowską (39:20).

Nasz powiat reprezentowało blisko 50 biegaczy. Znakomicie spisała się Justyna Olejniczak (40:46), zajmując ósmą lokatę w open kobiet oraz drugą w K20. Niezłe wyniki osiągnęli także Karol Olejniczak (151. miejsce – 39:25), Krzysztof Baran (666. miejsce – 43:47), Krzysztof Zaradniak (684. miejsce – 43:53), Michał Wroński (738. miejsce – 44:16) i Robert Piaskowski (800. miejsce – 44:35).

Tego dnia w Gnieźnie 580 osób wystartowało na dystansie 11 km. Zwyciężył Paweł Gorzelańczyk (37:47). Z grona biegaczy z naszego powiatu najlepiej powiodło się Karolowi Mroczkowskiemu (21. miejsce – 44:19), Sergiuszowi Sójce (34. miejsce – 46:17), Rafałowi Bystrowskiemu (78. miejsce – 49:56), Maciejowi Karolewskiemu (80. miejsce – 50:01) oraz Andrzejowi Maciejewskiemu (97. miejsce – 50:35).

W Kępnie na 10 km pobiegła Bogumiła Tanaś (44:59), która zajęła drugie miejsce w kategorii K30. Z kolei w 7. Lubońskim Biegu Niepodległości zaprezentowało się dwóch mieszkańców Koźmina Wlkp. Adam Kuzia na dystansie 10 km zajął 65. miejsce z czasem 39:35, a Grzegorz Witczak był 150. z rezultatem 42:21. W V Rydzyńskim Biegu Niepodległości rywalizowało dwoje krotoszynian. Rafał Kulas (51:44) zajął 88. lokatę, a Magdalena Raś (55:05) uplasowała się na 142. miejscu.

Aż do Zakopanego udała się kolejna dwójka biegaczy z naszego powiatu. Na dystansie 10 km Valery Maćkowiak (1:04:33) zajął 136. pozycję, a na 5 km Violetta Tyczyńska (36:30) została sklasyfikowana na 60. lokacie.

W I Biegu Niepodległości w Jarocinie na 5 km pobiegli Maciej Skowron (45. miejsce – 21:33), Michał Garsztka (69. miejsce – 23:02) oraz Katarzyna Zmyślona (81. miejsce – 24:34).