Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY

Poprawa jakości e-usług administracyjnych

2018-10-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Poprawa jakości e-usług administracyjnych
Poprawa jakości e-usług administracyjnych
IMPRESJA KROTOSZYN

W Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Wdrożenie wysokiej jakości e-usług administracyjnych w gminach Krotoszyn, Kobylin, Rozdrażew, Koźmin Wlkp., Zduny, Sulmierzyce i w Powiecie Krotoszyńskim”. Wartość projektu to ponad 2 mln złotych, przy 75-procentowym dofinansowaniu. Wkład własny samorządów wyniósł łącznie około 390 tys. zł.

 

W spotkaniu udział wzięli Stanisław Szczotka (starosta krotoszyński), Franciszek Marszałek (burmistrz Krotoszyna), Ryszard Czuszke (wiceburmistrz Krotoszyna), Tomasz Chudy (burmistrz Zdun), Mirosław Sikora (sekretarz gminy Kobylin), Karina Błaszczyk (sekretarz miasta Sulmierzyce), Adam Augustyniak z Wydziału Ogólno-Organizacyjnego UM w Krotoszynie, Małgorzata Wójcik z Wydziału Inwestycji i Rozwoju UM w Krotoszynie, Adam Szymczak z Wydziału Finansowo-Budżetowego UM w Krotoszynie oraz Magdalena Głowienkowska z Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw.

Wspomniany projekt otrzymał dofinansowanie w ramach WRPO 2014+ „Rozwój elektronicznych usług publicznych”. Projekt zawiera sześć zadań poprawiających e-usługi dla mieszkańców. E-usługi będą dostępne w Krotoszynie, Zdunach, Rozdrażewie, Sulmierzycach, Kobylinie i w powiecie. Z e-oświaty skorzystał tylko Krotoszyn. Z usługi e-rada skorzystały wszystkie samorządy, poza Sulmierzycami i Koźminem Wlkp. Na polepszenie jakości strony internetowej zdecydowały się samorządy krotoszyński i kobyliński. E-info wybrały Krotoszyn i Zduny, a e-GiS postanowiły wprowadzić samorządy zdunowski, rozdrażewski, kobyliński i koźmiński.

E-usługi składają się z dwóch części. Pierwsza to Elektroniczny Obieg Dokumentów, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o stanie realizacji swojej sprawy. Dodatkowo system zintegrowany będzie z Biuletynem Informacji Publicznej oraz Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej. Druga część to Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta, które umożliwia udostępnianie danych, wnoszenie płatności drogą elektroniczną oraz składanie wniosków przez Internet.

E-oświata zakłada przede wszystkim wprowadzenie rekrutacji do szkół i przedszkoli drogą elektroniczną. Ponadto umożliwia samorządom założenie dla szkół biblioteki cyfrowej.

E-rada to usprawnienie systemu głosowania rad miejskich oraz możliwość przyjrzenia się ich pracy. Projekt zakłada także elektroniczną dystrybucję materiałów dla radnych i umożliwia elektroniczne głosowanie. Od momentu wdrożenia projektu mieszkańcy będą mogli śledzić pracę radnych tak, jak dziś mogą śledzić pracę posłów czy senatorów.

W ramach e-info wprowadzane będą digital singage, czyli urządzenia znane z wielkich galerii handlowych czy wielkomiejskich dworców. Są to tablice, które bardziej przyciągają uwagę niż drukowane plakaty. Zarządza się nimi z jednego miejsca, nie trzeba ręcznie rozwieszać plakatów w różnych miejscach.

E-GIS oznacza, że samorząd będzie miał zwektoryzowane Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, Studia Uwarunkowań i Kierunkowe Zagospodarowania Przestrzenne. Znajdą się tam także wszystkie decyzje o warunkach zabudowy, informacje adresowe oraz rejestr dróg.

W ramach projektu zmodernizowane zostaną też strony internetowe urzędów, by były one dostępne na każdym odtwarzaczu elektronicznym, nie tylko na komputerze, ale również na smartfonie czy tablecie. Portale będą dostosowane również do osób niepełnosprawnych. Ponadto – po uprzednim zaakceptowaniu – mieszkańcy będą mogli otrzymywać powiadomienia o każdym nowym wpisie na stronie internetowej swojej gminy.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP