Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
Padewscy PRACA
PADEWSCY

Porażony mężczyzna w Rozdrażewie

2024-06-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Porażony mężczyzna w Rozdrażewie
Porażony mężczyzna w Rozdrażewie
SofraHous

W sobotę 8 czerwca  o godzinie 12:14 do służby dyżurnej Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o porażeniu prądem mężczyzny w miejscowości Rozdrażew. Podczas  rozpoznania ustalono, że doszło do zatrzymania krążenia u osoby dorosłej, która w momencie przyjazdu pierwszej Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej leżała na posadce w jednym z pomieszczeń zakładu. Jeden ze świadków zdarzenia prowadził resuscytacje w stosunku do mężczyzny.

Strażacy z miejscowej jednostki OSP Rozdrażew przejęli poszkodowanego kontynuując resuscytację przy pomocy AED. Wśród załogi strażaków ochotników był również funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie na co dzień student na kierunku ratownictwo medyczne. Podjęte działania w stosunku do osoby poszkodowanej przez strażaków doprowadziły do przywrócenia czynności życiowych u mężczyzny.

W kolejnej fazie działań na miejsce dotarł zastęp z  JRG Krotoszyn oraz patrol Policji i Zespół Ratownictwa Medycznego, który prowadził dalsze czynności ratownicze. W trakcie udzielania pomocy mężczyźnie porażonemu prądem stan  psychofizyczny właściciela zakładu uległ pogorszeniu. Jemu również  została udzielona natychmiastowa,  kwalifikowana pierwsza pomoc. Po przekazaniu poszkodowanych  działania zakończono i zastępy powróciły do miejsc stacjonowania.

„Środowisko strażackie jest miło zaskoczone, tym, że jeden ze świadków zdarzenia prowadził resuscytacje u poszkodowanego mężczyzny przed przybyciem służb.  Coraz częściej  w przestrzeni publicznej pojawiają się urządzenia AED, które jak pokazała sytuacja w miejscowości Rozdrażew, przyczyniają się do bezpośredniego uratowania życia ludzkiego. Wdrożona bezpośrednio pomoc przedmedyczna jest w większości przypadków bezcenna” – mówi st. ogn.. Bartosz Górka

„Warto przypomnieć o konieczności niesienia pomocy, która  wynika jednoznacznie z przepisów Kodeksu Karnego (art. 162 §1) oraz ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (art. 4), że każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pomocy  i nie może jej zaniechać ani odmówić osobie będącej w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.”– dodaje Górka

W likwidację zagrożenia zaangażowane były trzy zastępy ratownicze, w tym dwa z OSP Rozdrażew oraz jeden z  Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej trwały łącznie 1 godzinę i 45 minut.

(PAW)

Zdjęcia: OSP Rozdrażew

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + osiemnaście =

YouTube

Archiwum
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
BGP 2023