Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Potrójny jubileusz w Biadkach

2018-04-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Potrójny jubileusz w Biadkach
Potrójny jubileusz w Biadkach
TRANS-MED

14 kwietnia w Biadkach odbyła się uroczystość z okazji potrójnego jubileuszu – 60-lecia kółka rolniczego, 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich oraz 30-lecia zespołu Biadkowianki.

 

Najpierw w Kościele pw. św. Izydora Oracza w Biadkach odprawiona została uroczysta Msza święta. Potem świętowano w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas występu artystycznego Biadkowianek przedstawiono krótki rys historyczny zespołu, kółka rolniczego oraz KGW.

Zespół Biadkowianki to jedna z najbardziej utytułowanych grup śpiewaczych w południowej Wielkopolsce. Powstał w 1988 r. w trakcie przygotowań do jubileuszu 30-lecia Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich w Biadkach. Zrodził się samoistnie jako odpowiedź na poszukiwania odpowiedniej oprawy artystycznej uroczystości. Okazało się, że członkinie miejscowego KGW także potrafią śpiewać i znają pieśni ludowe, przekazywane od pokoleń.

Pierwszą kierowniczką została Mieczysława Czech, następnie funkcję tę pełniła Helena Flajszer (obie związane z KGW), a obecnie, od 2001 roku, zespołem kieruje Beata Czech. Grupa Biadkowianki nadal w sposób naturalny przeplata swoją aktywność artystyczną z działalnością KGW. Panie mają stroje regionalne, uszyte na wzór ludowego stroju krotoszyńskiego. Przy zespole funkcjonuje także kapela, której skład zmienił się kilkakrotnie w ciągu długiej historii Biadkowianek.

W dalszej części uroczystości były przemówienia, podziękowania, gratulacje i życzenia. Nie zabrakło też kwiatów od władz gminy i powiatu, Banku Spółdzielczego, stowarzyszeń czy instytucji związanych z rolnictwem.

(NOVUS)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud