Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Projekcja niemego filmu

2017-11-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Projekcja niemego filmu
Projekcja niemego filmu
Pałac w Orli tekst

11 listopada w koźmińskim kinie Mieszko wyemitowano niemy film pt. „Bartek zwycięzca”. Oprawę muzyczną zapewnił Waldemar Rychły z zespołem.

 

Film „Bartek zwycięzca” został nakręcony w Poznaniu w 1923 roku w oparciu o nowelę Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Do dziś nie zachowała się żadna kopia tego materiału. Zaprezentowany w koźmińskim kinie film zmontowany jest z zachowanych przypadkowo materiałów roboczych.

Na podstawie noweli H. Sienkiewicza i zachowanej fragmentarycznie bibliografii film zrekonstruowały Krystyna Lindenbergh i Jadwiga Zajicek. Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa oparta jest na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882 (w pozycji „Wielkie Księstwo Poznańskie”).

Rolę tytułową, Sienkiewiczowskiego Bartka Słowika, zagrał znany polski przedwojenny zapaśnik, Władysław Pytlasiński. W swojej karierze stoczył 800 walk, z czego 794 wygrał, co było wyczynem niespotykanym w historii zapasów. W. Pytlasiński był wychowawcą mistrzów zapaśniczych, propagatorem fair play i założycielem szkół atletycznych. W 1900 roku zdobył tytuł mistrza świata. Od 1962 roku rozgrywane są międzynarodowe turnieje zapaśnicze im. Władysława Pytlasińskiego.

(NOVUS)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud