Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Przestępcy nie mają wakacji!

2021-07-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Na sygnale
  4. /
  5. Przestępcy nie mają wakacji!
Przestępcy nie mają wakacji!
DAF-MAL

Krotoszyńscy policjanci przyłączają się do apelu wielkopolskiej policji, dotyczącego dokładnego weryfikowania osób, które mamy zamiar wpuścić do domu. W ostatnim czasie odnotowuje się kolejne przestępstwa, których sprawcy podszywają się pod różne osoby.

 

Wakacje to niestety okres wzmożonych działań przestępczych złodziei i oszustów. W ostatnim czasie w naszym regionie miało miejsce kilka zdarzeń związanych z kradzieżą gotówki, biżuterii, jak i innych wartościowych przedmiotów, bezpośrednio z miejsca zamieszkania osób pokrzywdzonych. Oszuści wykorzystali klasyczną metodę i podszywali się pod pracowników pogotowia wodociągowego.

Sposób tego typu działania jest bardzo prosty. Polega na rzekomym usunięciu usterki, jednakże celem oszustów są pieniądze i wszelkie drogocenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Złodzieje mogą w trakcie udawania naprawy poprosić nas o pomoc, która polegała będzie na wykonaniu jakiejś czynności w innym pomieszczeniu. W czasie naszej nieobecności oszust ma możliwość zajrzenia w najbardziej prawdopodobne miejsca przechowywania drogocennych rzeczy. Przestępcy nie potrzebują na to dużo czasu, gdyż działają wedle wypracowanego schematu, a miejsca, w których przechowuje się pieniądze i inne wartościowe przedmioty, z reguły się powtarzają. Wprawieni oszuści potrafią sprawdzić różne zakamarki w bardzo krótkim czasie, prowadząc z nami jednocześnie rozmowę i wydając polecenia. Często nie pozostawiają po sobie śladów, przez co osoby pokrzywdzone odkrywają popełnione przestępstwo nawet po kilku tygodniach od zdarzenia.

Oszuści podszywają się pod różne osoby, rzekomo reprezentujące jakieś instytucje. Powinniśmy więc być przygotowani na wiele wariantów. Najważniejsze jest to, aby dokładnie sprawdzić, kogo zamierzamy wpuścić do domu. W przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji, które zjawiły się w naszym mieszkaniu z powodu awarii, upewnijmy się, czy rzeczywiście coś się zepsuło. Jeśli jesteśmy w domu sami – poprośmy o pomoc sąsiada, który będzie wsparciem w dokładnym przyglądaniu się takiemu „fachowcowi”.

Gdy zorientujemy się, że mamy do czynienia z oszustem, należy pamiętać, że to nie pieniądze, a zdrowie i życie są najważniejsze. Przestępcy to osoby bezwzględne i pozbawione skrupułów. Funkcjonariusze policji przypominają, iż jeśli padniemy ofiarą takiej sytuacji, to najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze połączenie się z numerem alarmowym, opuszczenie mieszkania i głośne wołanie o pomoc.

OPRAC. (LENA)

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud