Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

Radni przyznali trzy odznaczenia

2021-09-03
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Radni przyznali trzy odznaczenia
Radni przyznali trzy odznaczenia
KLIBER FINANSE

Jednym z punktów sesji Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp., która odbyła się 31 sierpnia, było nadanie trzech odznak „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”.

 

Pierwszą nadano Stowarzyszeniu Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które w tym roku świętuję stulecie istnienia. – Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego przez swoją działalność szeroko promuje dziedzictwo historyczne Koźmina Wlkp. i przyczynia się do rozwoju kultury miasta i gminy Koźmin Wlkp. Za swoją działalność Towarzystwo otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki za szczególne dokonania w regionalnych towarzystwach kultury w 1991 r. oraz medale „Za zasługi dla Kultury w Wielkopolsce”, przyznane przez Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uhonorowano także Cyryla Banaszaka, a z wnioskiem o przyznanie mu wyróżnienia wystąpił zarząd Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Cyryl Banaszak od lat 70. jest aktywnym członkiem społeczności koźmińskiej. – Poza znaczącymi osiągnięciami na niwie zawodowej, spółdzielczości na rzecz rolnictwa wyróżnił się na różnych polach działań lokalnych. Od przeszło 40 lat wspiera działania OSP w gminie. Pełniąc funkcję przewodniczącego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koźminie Wlkp., uaktywnił starsze pokolenie, organizując szereg atrakcyjnych zajęć z wycieczkami krajowymi włącznie. Jako prezes Koła Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Koźminie Wlkp. organizuje pomoc medyczną, bezpłatne aparaty do pomiaru poziomu cukru, tematyczne prelekcje – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Z inicjatywy C. Banaszaka w 2019 roku powołano Komitet Ratowania Koźmińskich Zabytków. W uzgodnieniu z dyrektorem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie rozpoczął starania w celu utworzenia w szklarni byłej szkoły ogrodniczej filii muzeum, poświęconej ogrodnictwu. Po nawiązaniu kontaktu z prezesem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego był inicjatorem powstania koźmińskiego koła tej organizacji. Aktywnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa oraz Bractwa Kurkowego.

Kolejne odznaczenie przyznano Marii Lewandowicz. Z wnioskiem w tej sprawie również wystąpiło Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. – Przygotowała młodzież do kilkunastu konkursów wiedzy o Wielkopolsce oraz samorządzie terytorialnym. Od 1999 do 2019 pracowała w koźmińskim Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy, ucząc języka polskiego i historii, pełniąc jednocześnie w latach 2001-2019 funkcję dyrektora. Od 2006 do 2014 pełniła funkcję prezesa zarządu TMKW – czytamy w uzasadnieniu. M. Lewandowicz jest autorką licznych recenzji i artykułów oraz pomysłodawczynią i współautorką opracowania ,,NieZmyślona Historia Gimnazjum – Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp. 1999-2019” i książki ,,Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.
Wszystkie uchwały przyjęto jednogłośnie.

(LENA)

FOT. www.kozmin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + cztery =

YouTube

Archiwum
ROMAN OLEJNIK
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła