Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Stowarzyszenie Krotochwile nagrodzone!

2020-12-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Stowarzyszenie Krotochwile nagrodzone!
Stowarzyszenie Krotochwile nagrodzone!
Najfinanse text

Jak pisaliśmy jakiś czas temu, w gronie sześciu finalistów nominowanych do Nagrody POLIN 2020 znalazło się Stowarzyszenie Krotochwile. Ogłoszenie wyników nastąpiło 1 grudnia.

 

Stowarzyszenie Krotochwile otrzymało wyróżnienie oraz nagrodę w wysokości 10 000 złotych za działania na rzecz pamięci o społeczności żydowskiej. – Stowarzyszenie Krotochwile, inspirując się wielokulturową przeszłością regionu, nie działa w jednym miejscu. Paweł Bajerlein i Patryk Antoniak wraz ze współpracownikami i wolontariuszami aktywnie dbają o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce – w Poznaniu, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Jarocinie, Buku i wielu innych miejscowościach regionu. Stowarzyszenie zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne, skierowane do młodzieży i dorosłych. W 2020 roku przeprowadziło pierwszy etap inwentaryzacji cmentarza w Koźminie Wielkopolskim – czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Warto przypomnieć, iż stowarzyszenie organizuje także Simchat Chajim Festival, który gościł w Krotoszynie, Jarocinie, Buku, Poznaniu i innych miastach, a ponadto tworzy portal jewishwlkp.pl, na którym umieszcza wyniki inwentaryzacji koźmińskiego cmentarza oraz spisy żydowskich mieszkańców Koźmina, Krotoszyna i innych miast, jak również pracuje nad filmem dokumentalnym o Nathanie Mośkiewiczu, ostatnim żydowskim mieszkańcu Koźmina.

Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i ma na celu promocję postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród otrzymywanych przez muzeum aplikacji kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

(ANKA)

FOT. Maciek Jaźwiecki

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud