Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

Strażacy wrócili do domu

2018-08-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Strażacy wrócili do domu
Strażacy wrócili do domu
JAKUB KIERAKOWICZ - WYBORY

W poniedziałek, 6 sierpnia, w godzinach popołudniowych do Krotoszyna wrócili strażacy, którzy 20 lipca wyruszyli do Szwecji, nieść pomoc w gaszeniu pożarów lasów.

St. kpt. Sławomira Włodarczyka, ogn. Pawła Flajszera i mł. ogn. Bartosza Górkę przywitali krotoszyńscy strażacy z st. bryg. Jackiem Strużyńskim – komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie na czele. Funkcjonariusze nie kryli zaskoczenia i zadowolenia z tak serdecznego powitania.

Po oficjalnej części uroczystości strażacy, na sali szkoleniowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, podzielili się doświadczeniami z odbytej misji, po czym wspólnie zasiedli do pysznych deserów lodowych, ofiarowanych przez krotoszyńską Cukiernię Łyskawa w uznaniu za ich poświęcenie i trud.

Podczas 14-dniowej misji Polacy pomagali szwedzkim służbom w walce z pożarami lasów. Rejon działania Polaków obejmował 6,5 tys. hektarów. W akcji gaszenia pożarów w Szwecji brali udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo wspierali ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP. Strażacy pracowali bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji brało udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywało, po 12 godzinnej służbie. Polacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów. Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej, nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą, wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej. W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze, tworzone przez kraje członkowskie (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię i Turcję).

(NOVUS)

FOT. Szymon Sikora& kpt. Tomasz Patryas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 9 =

YouTube

Archiwum
ROMAN OLEJNIK
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła