2. /
  4. /
  5. Szach i mat!
BETA

W Rozdrażewie odbyły się dwa turnieje szachowe. Do rywalizacji przystąpiło w sumie niemal 60 graczy, w tym wielu utytułowanych, co znacznie podniosło rangę zawodów.

Organizatorami były Urząd Gminy Rozdrażew, Stowarzyszenie UKS Doliwa Rozdrażew oraz Akademia Szachowa AM Śrem. Turniej główny został zorganizowany przy wsparciu finansowym Banku Spółdzielczego w Dobrzycy. Sędzią głównym z obsługą informatyczną zawodów była Alicja Pawlicka z Akademii Szachowej. Rozgrywki toczyły się w systemie szwajcarskim na dystansie 6 rund po 15 minut + 15 sekund na ruch.

Przed szachownicami zasiedli zawodnicy i zawodniczki zrzeszeni w klubach szachowych z Bogatyni, Śremu, Leszna, Kalisza, Milicza, Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pępowa, Smolic i Rozdrażewa.

Zwycięzcą Otwartego Turnieju Szachowego z okazji 105. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego o Puchar Wójta Gminy Rozdrażew został Piotr Goluch (UKS SP 3 Bogatynia / 5,5 pkt.), wyprzedzając Kamila Grześka (5,0 pkt.) i Marcina Pilzaka (MMKS Wieniawa Leszno / 4,5 pkt.). Na uwagę zasługuje fakt, że w zawodach wzięła udział uczestniczka mistrzostw świata w 2023 roku, a zarazem mistrzyni Polski kobiet do lat 20 w minionym roku – Ewa Barwińska (KTS Kalisz).

Najlepsi otrzymali puchary, dyplomy oraz bony podarunkowe do wykorzystania w galerii handlowej w Ostrowie Wlkp. – o wartości 500, 300 i 200 zł.

Turniej Klasyfikacyjny na V i IV kategorię szachową o Puchar Prezesa UKS Doliwa Rozdrażew wygrał Julian Krell (5,5 pkt.), a za nim uplasowali się Dawid Gasztyk (5,0 pkt.) i Bartosz Galewski (5,0 pkt.). Ich również nagrodzono pucharami, dyplomami oraz bonami podarunkowymi – o wartości 250, 150 i 100 zł.

Ponadto wójt Rozdrażewa ufundował nagrody dla najwyżej sklasyfikowanych reprezentantów gminy Rozdrażew. W turnieju głównym takim zawodnikiem okazał się Jarosław Kozłowski, który zajął dziesiąte miejsce, a w zmaganiach o Puchar Prezesa UKS Doliwa Rozdrażew – Zenon Marcinkowski, który był czwarty. Nagrodzony został również inicjator i organizator turniejów – Janusz Frąckowiak.