Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

To był pomyślny rok, choć trudny

2020-12-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. To był pomyślny rok,...
To był pomyślny rok, choć trudny
Vidia film tekst
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Dla użytkowników trzech bibliotek w gminie Zduny to nie był łatwy okres. W sytuacji, w jakiej wszyscy znaleźli się z wiadomego powodu (epidemia), książka mogła okazać się najlepszym antidotum na przymusowy wolny czas, na złe myśli, niepokoje czy samotność. Niestety, przez wiele tygodni – tak jak w całym kraju – nie było do niej dostępu.

 

Na szczęście, po okresie zamknięcia – w marcu i kwietniu – każdy mógł, przy zachowaniu zasad ostrożności, korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Tych, którzy obawiali się zakażenia poprzez książki, zapewniamy, iż wszystkie zwracane zbiory poddawane były i nadal są odpowiedniej kwarantannie – zawsze dłuższej niż rekomendowała to Biblioteka Narodowa.

Co do pomyślności mijającego roku – mamy na myśli środki pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na trzy zadania, na łączną kwotę 22 344,00 zł, a także 10 000,00 dofinansowania od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na drugą edycję projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”, będącego częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2019-2020. Biblioteka w Zdunach to jedna z 15 w całym kraju (wybranych spośród 100 zgłoszeń), która otrzymała dofinansowanie na realizowanie spotkań i warsztatów w mijającym roku. Na szczęście zdążyliśmy zorganizować warsztaty string art-u i florystyczne, a dla dzieci warsztaty kodowania oraz obsługi Bee-botów, a także ozobotów.

Wobec zmian, które zaszły we wszystkich sferach aktywności, mogących okazać się trwałymi, przed pracownikami biblioteki pojawiły się kolejne wyzwania w kwestii rozwoju nowych kompetencji – żeby prowadzić działania on-line. I tu kolejna pomyślna wiadomość – biblioteka zakwalifikowała się do udziału w projekcie „Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy”, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dzięki udziałowi w dwóch modułach kilkunastogodzinnych warsztatów pracownicy zdunowskiej biblioteki uzyskali wsparcie w przygotowaniu nowej oferty edukacyjnej i twórczych działań w czasach funkcjonowania w sferze online, pracy zdalnej i komunikowania się na odległość.

Ponadto – jak większość bibliotek w kraju – dzięki własnym środkom (65%) i kwocie pozyskanej z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (35%) w ciągu całego roku dla bibliotek w Zdunach, Baszkowie i Konarzewie kupowane były nowości wydawnicze za kwotę 24 940,00 zł. Dodatkowo – dzięki udziałowi w konsorcjum e-booków Legimi – użytkownicy z całej gminy mogli korzystać z dostępu do 20 tysięcy tytułów książek w wersji elektronicznej – w tym najgorętszych nowości i największych bestsellerów, czytanych na dowolnych nośnikach.

2 grudnia podczas wirtualnej gali rozdania nagród laureatom XXI edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” zdunowska biblioteka otrzymała nagrodę finansową w wysokości 5000,00 zł za projekt realizowany w 2019 roku „W bibliotece się rozwijasz i… czas umilasz”.

Dziękuję współpracownicom, partnerom projektowym, sponsorom i uczestnikom wydarzeń – tych w Facjatce, jak i w przestrzeni wirtualnej. Wspólnie sprawiliśmy, że dla Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Zduny to był dobry rok…

MIROSŁAWA SZYMCZAK

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud