Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
Konstal garaże
Pałac w Orli

Trwają przygotowania do sezonu 2023/2024

2023-06-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Trwają przygotowania do sezonu...
Trwają przygotowania do sezonu 2023/2024
Vidia film tekst

W ubiegłym sezonie 2022/2023 wielu producentów rolnych zdecydowało się wstrzymać ze sprzedażą płodów rolnych. Czy to była właściwa decyzja? Na to pytanie trzeba sobie samemu odpowiedzieć.

 

Aktualnie ceny płodów rolnych, dotyczące nowych zbiorów (2023), rosną, jednak realnie trzeba ocenić sytuację, uwzględniając aktualne, podstawowe koszty produkcji, takie jak m.in. poziomy cen nawozów mineralnych czy ceny paliwa, a następnie wtedy należy podjąć decyzję o ewentualnej sprzedaży towarów.

Przy kontraktacji płodów rolnych rozsądne byłoby jednak uwzględnienie warunków atmosferycznych, które od kilku tygodni nie są sprzyjające dla wzrostu i rozwoju roślin, co z kolei może przełożyć się na jakość oraz plon.

Duża część magazynów oraz punktów skupowych na terenie całego kraju aktualnie magazynuje towary z poprzedniego sezonu, co może skutkować tym, iż w okresie żniw w pewnym momencie nie będą miały możliwości przyjmowania towaru. Dlatego dla kogoś, kto planuje sprzedaż w okresie żniw lub nie będzie miał możliwości zmagazynowania towaru w swoim gospodarstwie, najbezpieczniej byłoby zakontraktować towar najpóźniej na samym początku żniw, aby zapewnić sobie taką możliwość.

Na ten moment ciężko stwierdzić lub zasugerować, jaką decyzję należy podjąć. Zawsze jednak istnieje możliwość minimalizowania ryzyka poprzez częściową sprzedaż towaru.

Zapraszamy do współpracy.

(Robert Czajka – GRUPA PRODUCENTÓW ROLNYCH KROT-PLON)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
BGP 2026/2027
BGP 2025/2026
MATYLA
LS Technik
Drzewa genealogiczne
FakturaXL.pl
MAYOR INK
Dietetyk Kaźmierczak
Agencja Reklamowa GL
Jarmużek
KOK
BHP RABENDA
Motosdodoła