Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Uczta dla melomanów

2021-07-28
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Uczta dla melomanów
Uczta dla melomanów
Power Food

W ostatnią niedzielę lipca rozpoczęła się już jedenasta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice”. To cykl trzech wspaniałych koncertów. Dwa kolejne zaplanowano na sierpień i wrzesień.

 

„Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice” cieszy się niemałym zainteresowaniem od lat. Dzieje się tak dzięki uprzejmości ks. prałata dra Aleksandra Gendery oraz zaangażowaniu dra hab. Tomasza Głuchowskiego, niezmiennie kierownika artystycznego i organizacyjnego festiwalu. To on, grając na organach, wraz z flecistką Martyną Klupś-Radny, zainaugurował tegoroczną edycję. W niedzielę usłyszeć można było utwory Marcela Dupré, Jana Pieterszoona Sweelincka, Johna Ruttera czy Edwarda Elgara.

Doktor sztuki Martyna Klupś-Radny doskonaliła umiejętności pod okiem znakomitych profesorów, a sama zdobyła wiele nagród. Jej sukcesy to m.in. pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie w 2008 r., zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Belgradzie w 2009, pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Giovanni Musicisti” w Treviso w 2012 czy wygrana w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie w 2014. Za swoje dokonania otrzymywała liczne stypendia i nagrody – ministra kultury i dziedzictwa narodowego, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie czy niemieckiej Fundacji Jütting.

Tomasz Głuchowski natomiast jest m.in. tytularnym organistą wrocławskiego kościoła dominikanów, nauczycielem dyplomowanym klawesynu i organów we wrocławskiej szkole muzycznej oraz jurorem krajowych konkursów organowych i pianistycznych. Prowadził też kursy improwizacji i interpretacji organowej w Polsce oraz we Włoszech. To członek licznych stowarzyszeń muzycznych i uznany specjalista w zakresie strojenia i temperacji historycznych. W 2017 roku odznaczony został przez prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Niedzielny koncert stanowił inaugurację XI edycji festiwalu. Kolejne spotkanie z muzyką zaplanowano na 22 sierpnia o godz. 18.45. W widowisku zatytułowanym „Koncert młodych talentów” udział wezmą Dariusz Szczuraszek, grający na skrzypcach, oraz Emanuel Ratajczyk – na organach. Na ostatni koncert cyklu organizatorzy zapraszają 19 września o godz. 20.00. Wtedy to usłyszeć będzie można Zespół Wokalny Muzyki Dawnej pod dyrekcją Małgorzaty Zuchowicz.

(MS)

FOT. Maciej Karolewski

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud