Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Uliczni artyści znów podbili serca publiczności!

2021-08-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Uliczni artyści znów podbili...
Uliczni artyści znów podbili serca publiczności!
Kwiaciarnia Złocień

W miniony weekend krotoszyński rynek jak co roku opanowali światowej klasy komicy, akrobaci, żonglerzy czy muzycy. Wszystko to w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus 2021. Organizatorami wydarzenia były Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz Małgorzata Węglarz.

 

Co roku od 25 lat na festiwalu BuskerBus spotykają się artyści z całego świata, by w kilku polskich miastach zaprezentować swoje umiejętności cyrkowe, taneczne, muzyczne, iluzjonistyczne czy aktorskie. Do opowiadania historii wykorzystują rekwizyty i możliwości własnego ciała. Nie potrzebujesz paszportu, by poczuć się jak w podróży dookoła świata i poznać artystów z kilkunastu krajów. Chociaż na co dzień dzielą ich tysiące kilometrów, łączą ich wspólne cele – zdobyć uwagę przechodniów, dostarczyć wrażeń artystycznych i rozrywki, bawić, wzruszać i zachwycać. BuskerBus łączy ideę nowego cyrku – tego skupionego nie na zwierzętach, a na sile, umiejętnościach i kreatywności artystów – z dostępnością sztuki ulicznej. Tutaj nie jesteś jedynie biernym widzem – stajesz się bowiem częścią przedstawienia, a artysta reaguje na wszystko, co dzieje się wokół niego.

W godzinach popołudniowych artyści swoje umiejętności prezentowali na krotoszyńskim rynku, a wieczorem organizowali pokaz kabaretowy w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.

Grupa teatralna z Grecji Astronauts Theatre (Frosso i Dinos) przygotowała wysokiej jakości spektakl przede wszystkim dla dzieci. „Królewski paw czy szachowe wyzwanie” to była mieszanka pokazu żywej rzeźby i pantomimy. Mężczyzna grał w szachy z widzami. Za każdym razem, gdy poruszał białym królem, biały paw (żywy posąg) ożywał i prezentował radosny lub smutny taniec, w zależności od wyniku gry.

Compañia Depáso „La trottola” (Włochy, Chile) zachwyciła publiczność, rzucając wyzwanie grawitacji i czyniąc lot swoją ulubioną rozrywką.

Dancer Lucy już nie pierwszy raz w Krotoszynie dała pokaz swoich umiejętności. Jest tancerką i instruktorką jogi, pochodzącą z Czech. Jej ulubionym stylem jest tribal fusion — współczesna forma tańca brzucha, która łączy w sobie elementy stylów etnicznych i klasycznych. Uwielbia tańczyć do muzyki na żywo, więc często można ją zobaczyć na scenie w klubach festiwalowych.

Umiejętności Australijczyka Richarda Filby wywołały spore emocje u widzów. Do swoich pokazów wykorzystał nie tylko piłki, ale również maczety i płonącą pochodnię.

Nie sposób wymienić tu wszystkich artystów, ale każdy z nich był wyjątkowy. Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem krotoszynian. Wszystkie występy oglądała liczna grupa widzów. A niezwykli artyści uliczni po raz kolejny podbili serca mieszkańców naszego miasta.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + 16 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek