Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości!

2023-11-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Uroczyste obchody Narodowego Święta...
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości!
BANASZAK

11 listopada świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu we wszystkich gminach powiatu krotoszyńskiego zorganizowano obchody tego najważniejszego święta państwowego. Były uroczyste apele, wspólne śpiewanie hymnu, festyny i koncerty.

 

KROTOSZYN. Powiatowo-gminne obchody odbyły się 10 listopada. Na krotoszyńskim rynku pojawili się przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i politycznych, a także reprezentacje szkół oraz mieszkańcy. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto odegraniem hymnu oraz wciągnięciem flagi na masz znajdujący się na krotoszyńskim ratuszu. Tło historyczne odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawił dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz z rynku do pomnika Wolności na placu Jana Pawła II, gdzie delegacje samorządów, organizacji i szkół złożyły wiązanki kwiatów. Uczestnicy uroczystości przeszli w asyście pocztów sztandarowych i harcerzy do Kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie ks. kanonik Grzegorz Kamzol odprawił Mszę św. w intencji ojczyzny. Nabożeństwo uświetniła Krotoszyńska Orkiestra Dęta.

KOŹMIN WLKP. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła Msza święta z udziałem Chóru im. Czesława Czypickiego i koźmińskiej Orkiestry Dętej. Następnie złożono wiązanki kwiatów przy pomniku Wolności i wspólnie odśpiewano hymn państwowy na Starym Rynku. Już po raz trzeci odbył się Jarmark Marciński. Można było zakupić pyszne rogale, przygotowane przez panie z miejscowych KGW, a także skosztować grochówki wojskowej. Po południu w kinie Mieszko wystąpił chór Poznańskie Słowiki.

ZDUNY. W Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Zdunach odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny z udziałem koła śpiewaczego Harmonia. Potem składano kwiaty przy Mogile Powstańczej, pomniku Ofiar Totalitaryzmów oraz pomniku Wdzięczności na placu 700-lecia. Na placu nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. Wartę honorową przy pomnikach pełniła I. Zdunowska Drużyna Harcerska. W Starej Kaflarni zorganizowano wspólne śpiewanie piosenek i pieśni patriotycznych oraz wystawę „Tak powstała Niepodległa”. Rozegrano także turniej gry w kręgle o Puchar Burmistrza Zdun, a w Kinie za Rogiem wyemitowano film „Niepodległość”.

KOBYLIN. Mieszkańcy Kobylina uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości przy pomniku Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę i Wolność. Apel pamięci prowadziła Alicja Grzempowska, a po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał burmistrz Kobylina. Poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie odbyła się artystyczna część uroczystości. Ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego „Piękna nasza Polska cała”. Zwieńczeniem dnia był koncert „Magia strun”, na którym wystąpili Barbara Szelągiewicz – skrzypaczka, Karolina Zdrojkowska – sopranistka, Michał Zator – harfista.

SULMIERZYCE. W kościele parafialnym odprawiona została Msza święta w intencji ojczyzny. Potem wszyscy udali się na rynek przed pomnik Wdzięczności, gdzie burmistrz Dariusz Dębicki podkreślił doniosłość święta i jego znaczenie dla pokoleń. Złożono wiązanki kwiatów. Dyrektor Sulmierzyckiego Domu Kultury ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody w konkursie na kokardę narodową. Odbyła się również uroczysta promocja książki „Historia Sulmierzyc 1990-2020”, której autorką jest dr Anna Bestian-Zając. W sali gimnastycznej zgromadziło się liczne grono zaproszonych gości i mieszkańców, dla których wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach.:

ROZDRAŻEW.  W Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny. Potem wszyscy przeszli pod pomnik ,,Poległych w latach 1918-1920”. W sali wiejskiej w Rozdrażewie zorganizowano uroczystą akademię, w trakcie której program artystyczny zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej. Wręczono także Odznaki Honorowe Gminy Rozdrażew.

(FENIX / LT)

FOT. M. Kobuszyński / UMiG Koźmin Wlkp. / Sebastian Świst / www.kobylin.pl / www.sulmierzyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście + 2 =

YouTube

Archiwum
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE