Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

W bibliotece w Zdunach się rozwijają i… czas umilają!

2020-10-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. W bibliotece w Zdunach...
W bibliotece w Zdunach się rozwijają i… czas umilają!
Finestra
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wnioskowanie o pozabudżetowe środki na działalność to już priorytet dla Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Zduny. Pozwalają one systematycznie rozszerzać ofertę, kierowaną do różnych grup użytkowników. W bieżącym roku pozyskano na cztery projekty ogółem kwotę 32 344 zł (poza tymi na zakup zbiorów).

 

Jednym z dofinansowanych jest zadanie „W bibliotece się rozwijasz i… czas umilasz” (program MKiDN: „Partnerstwo dla książki”), skierowane w większości do osób 60+, stanowiących liczne grono użytkowników biblioteki. Wśród zaplanowanych niemal na cały rok działań dużym powodzeniem cieszy się gimnastyka mózgu, czyli zajęcia warsztatowe z certyfikowanymi trenerkami, a także spotkania ze specjalistami w różnych dziedzinach, którzy mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów i załatwianiu spraw urzędowych, np. z powiatowym rzecznikiem praw konsumenta, bankowcem, leśnikiem, radcą prawnym, psychologiem, fizjoterapeutą. Wiele z zajęć projektowych odbywa się równorzędnie w filii bibliotecznej w Baszkowie, gdzie kilkunastu czytelników – w większości powyżej 60 roku życia – zawiązało Klub Przyjaciół Biblioteki. To niezwykle budujące – ci państwo są bardzo otwarci na współpracę w organizacji wydarzeń, bo dla nich biblioteka to miejsce, gdzie mogą często bywać i wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Niektóre ze spotkań w ramach zadania skierowane są też do ogółu mieszkańców. To spotkania autorskie i wieczory poetycko-muzyczne. Wyjątkowy był wieczór autorski Wioletty Piaseckiej, pisarki znanej głównie z utworów dla dzieci i młodzieży, która to właśnie zdunowską bibliotekę wybrała na miejsce premiery swej pierwszej powieści dla dorosłych – „Przyjdzie pogoda na miłość”. Specyficzny klimat miały – zarówno w Zdunach, jak i w Baszkowie – przedpołudniowe spotkania z poetką, Katarzyną Georgiou – „Zioła, przetwory i sielskie życie” i „Kuchnia pisarza” – pięknie opowiadającą o nawiązywaniu relacji z ludźmi i przyrodą , wiejskim życiu w Domu pod Miodną Lipą, połączone z degustacją ziołowych herbat, przygotowanych z zebranych przez pisarkę ziół polnych.

Rok 2020, z uwagi na epidemię, jest jednak niezwykle trudny do realizacji zamierzeń projektowych. Te, które czekają, prawdopodobnie, w miarę możliwości, będą odbywały się zdalnie, a niektóre być może zostaną odłożone na okres późniejszy. Ważne, że osoby 60+ dzięki bibliotecznym kursom komputerowo-internetowym są chętne i na taką formę uczestnictwa. To też między innymi zasługa „Pogotowia technologicznego”, z którego zdunowscy seniorzy mogą korzystać. Do końca roku zaplanowane są koncert poetycko-muzyczny zatytułowany „Dialog trzech pokoleń”, a także kolejne spotkanie autorskie.

W miejsce niektórych wydarzeń, które będą musiały być odwołane, przygotowywane są nowe – w wersji on-line. Ważne by móc się zobaczyć choć na ekranie komputera, uśmiechnąć się do siebie, porozmawiać, nauczyć się znowu czegoś nowego i tak po prostu umilić sobie ten wolny, choć trudny czas.

MIROSŁAWA SZYMCZAK

 

YouTube

Archiwum
BGP
OLD-BRICK.PL
BETA
LAGUNA
IMPULS ZDUNY
Zajączek
Linkiewicz
IGLOO
OFFICIUM
Oring
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
Eltom-bud