Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ePaka

Wielkie sportowe wydarzenie w Krotoszynie

2021-09-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Nasz Patronat, Sport
  4. /
  5. Wielkie sportowe wydarzenie w...
Wielkie sportowe wydarzenie w Krotoszynie
COT

Krotoszyn po raz kolejny gościł najlepszych europejskich sumoków. Wszystko za sprawą rozgrywanego 19 września w hali sportowo-widowiskowej Pucharu Europy w Sumo.

 

Turniej jest rozgrywany cyklicznie. W randze Pucharu Europy odbył się po raz siódmy, a wcześniej organizowany był jako Międzynarodowe Mistrzostwa Polski – Poland Open. Na to wielkie sportowe wydarzenie, oprócz parlamentarzystów i samorządowców, przybył ambasador Japonii w Polsce – Jego Ekscelencja Akio Miyajima.

Rywalizacja toczyła się w 16 kategoriach wagowych. Warto wspomnieć, że zawody były kwalifikacją do Światowych Igrzysk Sportowych – The World Games Birmingham 2022. Do walki o Puchar Starego Kontynentu stanęli zawodnicy z Gruzji, Azerbejdżanu, Niemiec, Węgier, Rosji, Ukrainy, Norwegii oraz oczywiście z Polski. W reprezentacji naszego kraju nie zabrakło przedstawicieli klubów z powiatu krotoszyńskiego.

Zawodnicy Towarzystwa Atletycznego Rozum Krotoszyn wywalczyli łącznie pięć medali. Srebrne krążki zdobyły Aleksandra Rozum (65 kg) i Zuzanna Krystek (open), natomiast na trzecim stopniu podium stanęli Mikołaj Mrowiński (85 kg), Lena Andrzejak (73 kg) i Z. Krystek (+80 kg).

Reprezentanci UKS Samson Kobylin wchodzili na podium trzykrotnie. W kategorii 70 kg triumfował Paweł Sikora. Srebro wywalczyła Julia Jankowiak (55 kg), a Piotr Sikora zajął trzecie miejsce (77 kg).

– Bardzo mocny turniej, na który zjechali wszyscy medaliści ostatnich mistrzostw Europy w poszczególnych kategoriach, a szczególnie w tych, które były eliminacją do igrzysk światowych. Mam na myśli przede wszystkim reprezentantów Rosji i Ukrainy, których kadry są wiodące. Do tego reprezentacje Węgier, Gruzji, Azerbejdżanu, Niemiec. Wydawało się, że na podium nie ma miejsca dla naszych zawodników, a jednak zdobyli medale – podkreśla Dariusz Rozum, prezydent Europejskiej Federacji Sumo. – Trzeba ich bardzo mocno pochwalić, zarówno Olę Rozum i Zuzannę Krystek oraz Mikołaja Mrowińskiego. To młodzi sportowcy, którzy szturmem wkroczyli w seniorskie sumo tak skutecznie, że zdobywają medale.

– Podsumowując całą imprezę, muszę powiedzieć, że byliśmy z każdej strony chwaleni, nawet przez ambasadora Japonii, któremu bardzo się podobało. Serdecznie mu dziękuję, że poświęcił swój czas i przejechał tyle kilometrów, aby być naszym gościem. Tak samo nisko kłaniam się panu marszałkowi Markowi Woźniakowi, bo rzadko widzi się marszałka w Krotoszynie. A jednak znalazł czas i przyjechał z pięknymi deklaracjami pomocy w budowie Europejskiego Centrum Sumo. Obecni byli też samorządowcy powiatowi, jak i gminni, a także parlamentarzyści. Trzeba więc powiedzieć, że nasza praca, która od wielu lat jest nastawiona na to, żeby ciągle iść do przodu i się rozwijać, jest dostrzegana przez osoby wysoko postawione w hierarchii zarówno władzy samorządowej, jak i parlamentarnej – podsumowuje D. Rozum.

(LENA)

YouTube

Archiwum
BGP
LAGUNA
VENUS PIZZERIA
COT
PROFAL
Eltom-bud
MATYLA
TK DACHY
INNOWACYJNE FINANSE
BETA
Zuziak
IMPULS ZDUNY
OLD-BRICK.PL
Oring
Zajączek
Linkiewicz
Jumbonet
Jarmużek
KLIMA-PARTNER