Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
HANDLOWIEC GLK
DAF-MAL

Wyraża siebie muzyką

2021-03-28
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Wyraża siebie muzyką
Wyraża siebie muzyką
Vidia film tekst

Krystian Jankowski, występujący pod pseudonimem John, zajmuje się muzyką już od kilku lat. Jakiś czas temu nagrał nowy utwór „C’est la vie” wraz z teledyskiem.

 

Krotoszynianin specjalizuje się w rapie. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął około 10 lat temu. – Właśnie wtedy wraz z przyjaciółmi – Mikołajem (Drygi) i Łukaszem (Forever) – złapaliśmy zajawkę na hip-hop. Układaliśmy sobie teksty, rymy, szukaliśmy bitów w Internecie i próbowaliśmy „nawijać” sami dla siebie. Pojawiła się wówczas bardzo fajna opcja dla nas, ponieważ Stowarzyszenie Twoja Alternatywa miało u siebie studio nagraniowe, które prowadził DJ WLB. Nagrywaliśmy tam dość często różne treści, ale najważniejsze było to, że bardzo dobrze się tym bawiliśmy i stało się to naszą pasją – wspomina Krystian.

Muzyka z czasem stała się jego pasją. Choć miewał przerwy w tworzeniu, to jednak nie rozstał się ze swoim hobby, a jego celem jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności. – Bywały dłuższe przerwy, ale mimo wszystko weszło mi to w krew. Gdy słyszałem jakiś ciekawy rytm w radiu czy gdziekolwiek, to do głowy same zaczęły wpadać rymy. Myślę, że można spokojnie nazwać to pewnego rodzaju nałogiem. Mimo że nie mam z tego nic, jeśli chodzi o stronę materialną, to muzyka mimo wszystko daje mi to, co chcę z niej mieć – samozadowolenie, satysfakcję z tego, co robię. Dalej próbuję i uczę się w tym kierunku. Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie moją działalnością oraz to, że odbiór ludzi jest bardzo pozytywny – mówi K. Jankowski.

Wybór rapu nie był przypadkowy. Ta stylistyka towarzyszyła bowiem Krystianowi niemal od zawsze. Bardzo ważny jest dla niego przekaz zawarty w tekstach, co najlepiej odzwierciedla właśnie ten gatunek muzyczny. – Wychowywałem się na klasycznym polskim rapie, na który składają się utwory takich wykonawców jak Peja, Sokół, Paktofonika czy Chada. Nienawidzę pustych tekstów i obecnie panującego klimatu w rapie, gdzie pisze się o pieniądzach, imprezach, narkotykach etc. Jestem zwolennikiem tekstów z przekazem, utwór ma być odzwierciedleniem myśli i uczuć. Osobiście zawsze staram się oddawać swój aktualny stan w każdym utworze. Inspiruje mnie flow i elegancja, z jaką „nawija” Sokół, bo rzekomo mam podobnie brzmiący, niski głos, a także luz, z jakim rapuje Arab – wyjaśnia krotoszynianin.

Za swój sukces Krystian uważa przede wszystkim to, że jego utwory spotykają się z ciepłym przyjęciem przez słuchaczy. Jest bardzo skromny, ale ma w sobie ogromną chęć realizacji narzuconych sobie celów. – Dla mnie sukcesem jest to, że moje utwory mają w sieci po kilka tysięcy odsłon, co w obecnych czasach jest słabym wynikiem, ale jeśli chodzi o skalę regionalną, to jest całkiem nieźle. Ciężko dorównać weteranom krotoszyńskiej sceny i kawałkowi „W sercu KN”, ale będę się starał o wyrównanie wyniku – stwierdza nasz rozmówca.

Jakiś czas temu Krystian podjął decyzję o zainwestowaniu w siebie i swoją twórczość i stworzeniu pierwszego profesjonalnego utworu. Teledysk do „C’est la vie” ukazał się w sieci 8 marca. Na chwilę obecną liczba jego odbiorców zmierza do 5500. – Mimo że pisanie tekstów przychodzi mi z łatwością, uważam się za amatora. Muszę jednocześnie jednak przyznać, że utwór został stworzony profesjonalnie, tzn. powstał w studiu, został obrobiony przez Kubę Lecieja, a teledysk nagrali moi przyjaciele, którzy są zawodowcami. Mogę więc śmiało nazwać to moim sukcesem i jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego. Cieszę się, że mamy w naszym mieście kogoś takiego jak Kuba, który pracował z najlepszymi na scenie, ma profesjonalne studio i sam jest profesjonalistą. Jego wskazówki są bardzo przydatne – opowiada krotoszynian.

TELEDYSK ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Teledysk do utworu „C’est la vie” został nakręcony w różnych zakątkach Krotoszyna oraz częściowo w krotoszyńskim Centrum Bilardowym BILA. – Przy okazji wyszła nam bardzo fajna wizytówka miasta. Damian, który kręcił klip, podróżuje ze swoją narzeczoną po całym świecie i z każdej podróży nagrywają profesjonalne wideo – polecam zajrzeć na jego kanał na YouTube „PokaTo #Travel”. Damian uchwycił wiele ciekawych ujęć otoczenia w naszym mieście. Mogliśmy też w tych jakże trudnych czasach wspomóc taką formą promocji klub BILA. Spora część klipu została nakręcona właśnie tam, za zgodą właścicieli, Ilony i Pawła Galejów – wyjaśnia Krystian.

W refrenie utworu możemy usłyszeć Julię Noskowicz. Współpraca między nią a raperem wywiązała się z całkiem zabawnej sytuacji. – Julia to dziewczyna mojego przyjaciela Adama. Kiedyś jechaliśmy razem do galerii. W tle leciała jakaś piosenka, a Julia zaczęła sobie podśpiewywać pod nosem, co wychwyciłem i stwierdziłem, że brzmi to ciekawie i chciałbym, żeby koniecznie nagrała coś ze mną. No i się udało – oznajmia miłośnik rapu.

Krotoszyński raper planuje już nagranie kolejnych utworów. Myśli też o współpracy z muzykami znanymi na lokalnej scenie hip-hopowej. – W głowie mam dziesiątki planów na kolejne kawałki, ale poczekam trochę, aż opadnie kurz i zobaczę ostatecznie, jaki zasięg udało mi się uzyskać tym utworem. Na pewno chciałbym spróbować nagrać coś z kimś z krotoszyńskiej sceny, bo mamy tutaj wielu naprawdę ciekawych artystów, jeśli chodzi o rap. Myślę, że warto się tym zainteresować, bo wykonują kawał dobrej roboty. Mam na myśli m.in. takich lokalnych twórców jak Vally, Gracek, Faku czy KRT – zdradza Krystian.

Zachęcamy do wysłuchania utworu i zapoznania się z teledyskiem. Wsparcie rodzimych artystów pomaga im w dalszym rozwoju, jak również w promocji naszego miasta.

(LENA)

YouTube

Archiwum
BGP
IMPULS ZDUNY
IGLOO
Biblioteka Zduny
Oring
Linkiewicz
Eltom-bud
KLIMA-PARTNER
Jarmużek
PROFAL
OFFICIUM
Pałac w Orli
VENUS PIZZERIA
Jumbonet
Zuziak
OLD-BRICK.PL
MATYLA
MAZZONI
KIKICARCARE
LAGUNA
BETA
Maśniak
Zajączek
GLK