Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Zagrożenia z cyberprzestrzeni

2021-08-31
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zagrożenia z cyberprzestrzeni
Zagrożenia z cyberprzestrzeni
VISUS

Głośna sprawa 46-letniego krotoszynianina, który umówił się na spotkanie z 12-latką we Wrocławiu, gdzie został zatrzymany, prowokuje do rozważań nad bezpieczeństwem dzieci w internecie. Na temat zagrożeń, jakie mogą czyhać na najmłodszych w mediach społecznościowych i całym świecie wirtualnym, rozmawiała z nami psycholog Karina Bratborska – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie.

 

Już na początku konwersacji ekspertka wyjaśniła, że kluczowe znaczenie ma nie tylko utrzymywanie dobrych relacji, ale przede wszystkim świadomość posiadania opiekuna. – Dziecko na każdym etapie życia musi wiedzieć, że rodzic nie tyle jest jego przyjacielem czy kumplem, tylko kimś, kto je rozumie, troszczy się o nie, dba o jego prawidłowy rozwój i o potrzeby – podkreśliła psycholog. Relacji natomiast nie naprawi się jedną rozmową wychowawczą, gdyż to długotrwały, mozolny proces. – Chodzi o to, żeby być z dzieckiem, rozumieć je, znajdować, w całej tej gonitwie współczesnego życia, czas dla dziecka i żeby to był czas najlepszej jakości – oznajmiła K. Bratborska.

Dyrektor krotoszyńskiej poradni przyznała, iż smartfony czy inne tego typu urządzenia są współczesnym dobrem i warto z nich korzystać, ale trzeba robić to właściwie, trzeba znać umiar. Dla dzieci cyberprzestrzeń, świat kreskówek, gier i zabaw są na tyle interesujące, że – po pierwsze – nie nudzą się przy tym, a po drugie – bardzo łatwo nimi przesiąkają. Im wcześniej maluch rozpocznie swoją przygodę z tym światem, zwłaszcza nieokreślaną limitami, tym większe szkody pojawią się w jego rozwoju. Można tu wyróżnić chociażby pogorszenie wzroku, słuchu, szum informacyjny czy zaburzenia emocjonalno-społeczne.

Dlatego potrzebna jest kontrola zewnętrzna. – Dziecko samo nie dysponuje mechanizmami regulacyjnymi, co nazywamy zdrowym rozsądkiem, ono nie czuje momentu, w którym granica powinna zostać postawiona – zaznaczyła nasza rozmówczyni. Zwróciła też uwagę na obcowanie z nowymi technologiami przez najmłodszych w czasie, gdy ich układ nerwowy nie jest na to zwyczajnie gotowy, bo dopiero się kształtuje. Przez to powstają inne połączenia nerwowe, a obsługa smartfonów czy tabletów staje się niebywale prosta i nierzadko sprawniejsza niż u dorosłych.

W rozmowie poruszono też kwestię zabezpieczeń i kontroli rodzicielskiej. Szefowa poradni poradziła, aby nie polegać wyłącznie na technicznych rozwiązaniach, lecz samemu sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. – Myślę, że nie można nadmiernie ufać takim zabezpieczeniom i – tylko i wyłącznie mając świadomość, że zapora jest uruchomiona – dać dziecku sprzęt do dowolnego korzystania. Warto, będąc świadomym rodzicem, sprawdzać wszystko, co media mogą zaserwować dziecku – powiedziała K. Bratborska.

Rozmawiając o niebezpieczeństwach związanych z pornografią, psycholog podkreśliła, aby możliwie jak najwcześniej podjąć temat zainteresowania płcią przeciwną, oczywiście dostosowując słownictwo do możliwości percepcyjnych dziecka. Dzięki temu lepiej uświadomiona pociecha łatwiej dostrzeże wszelkie niebezpieczeństwa z tym związane. Lampka ostrzegawcza u rodzica powinna zapalić się, gdy widzi nadmierne zainteresowanie seksualnością, uwypuklanie narządów płciowych w rysunkach, używanie nacechowanych zwrotów w języku mówionym, a także objawy takie jak częste bóle brzucha, głowy czy nieustanny smutek. – Najistotniejsze jest, żeby zwrócić uwagę, czy coś się zmieniło, czy w zachowaniu dziecka występuje coś innego, co realnie nas przejmuje – oceniła K. Bratborska.

Trzeba jednak pamiętać, że czas płynie nieubłaganie, a nastolatek szybko sam stanie się dorosłym. Dlatego należy zostawić pewną przestrzeń na jego indywidualne eksperymenty, samodzielne poznawanie świata i naukę na własnych błędach, oczywiście nie tracąc przy tym czujności i pilnując pewnych granic. Rola rodzica w ochronie dziecka okazuje się kluczowa i przed zasięgnięciem pomocy psychologicznej warto, by to najbliższe osoby postarały się pomóc swoim dzieciom. – Rodzice są na pierwszej linii frontu i to właśnie oni stanowią pierwszą zaporę przed złem i na ich pomoc w pierwszej kolejności można liczyć – podsumowała psycholog.

(MS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + 1 =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE