Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
FACHOWIEC

Akcja szczepień nabiera rozpędu

2021-01-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Akcja szczepień nabiera rozpędu
Akcja szczepień nabiera rozpędu
Centnas

Dziś ruszyła rejestracja na szczepienia osób w wieku pomiędzy 70. a 80. rokiem życia. Ponadto wprowadzone zostały zmiany w tzw. etapie I szczepień przeciwko COVID-19. Włączono bowiem do niego osoby z chorobami przewlekłymi.

 

Wedle informacji rządowych w pierwszej godzinie tego dnia zarejestrowało się ponad 66 tysięcy pacjentów 70+. Infolinia natomiast był rozgrzana do czerwoności.

Problem jednak w tym, że – jak poinformował jeden z ogólnopolskich portali – w piątek w niektórych punktach szczepień nie było już wolnych terminów. Wiele osób już w nocy ustawiało się przed punktami szczepień, by zarejestrować się na jak najwcześniejszy termin. Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiło się sporo komentarzy, z których wynika, iż w niektórych miejscach brakuje terminów, a ponadto nie można dodzwonić się na infolinię. Potwierdzali to niektórzy seniorzy czekający w kolejkach przed punktami szczepień.

Przypomnijmy, iż od 15 stycznia mogli się rejestrować seniorzy w wieku powyżej 80 lat. – Zadzwoniłem na infolinię – na numer 989 – w niedzielę późnym popołudniem. Szczerze powiedziawszy, raczej spodziewałem się, że o tej porze nikt nie odbierze. A jednak zostałem pozytywnie zaskoczony. Dość szybko bowiem udało się połączyć z konsultantką. W ciągu 2-3 minut załatwiliśmy wszelkie formalności i poinformowano mnie o miejscu i terminie szczepień mojej mamy, bo to właśnie w jej sprawie dzwoniłem, jako że ma już ponad 80 lat. Natychmiast po rozmowie telefonicznej otrzymałem sms potwierdzający. Tak więc muszę przyznać, że zarejestrowanie poprzez infolinię przebiegło bardzo szybko i sprawnie, bez żadnych problemów. Poza tym dzień przez ustaloną wizytą ma być wysłany także sms przypominający. Co ważne, termin wyznaczono na początek lutego, a zatem dość szybko – opowiada jeden z naszych czytelników.

Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczęły się 25 stycznia. Rejestracji można dokonać poprzez:

– kontakt z wybranym punktem szczepień

– bezpłatną infolinię (tel. 989)

– e-rejestrację, dostępną na stronie pacjent.gov.pl; w tym przypadku trzeba jednak mieć założony tzw. profil zaufany lub posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód)

– wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej www.szczepimysie.pacjent.gov.pl

– wysłanie SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 (dla osób w wieku 70+).

Jak zapowiadał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Ponadto w odpowiedzi na liczne wnioski o preferencyjne potraktowanie osób chorych rząd zdecydował o wprowadzeniu tej grupy ludzi do I etapu szczepień.

Skorygowany etap I szczepień przeciwko COVID-19 wygląda zatem następująco:

– 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia; na razie mogły się rejestrować osoby powyżej 70. roku życia

– 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi

1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych RP, policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni, wykonujący działania ratownicze, a także nauczyciele.

*

Przypominamy także, gdzie w naszym powiecie znajdują się punkty szczepień. W Krotoszynie są trzy takie miejsca – Izba Przyjęć w Szpitalu Powiatowym (ul. Mickiewicza 21, tel. 512 016 086 lub 797 357 043 ), Poradnia Lekarza POZ (ul. Masłowskiego 2a, tel. 62 722 76 11) oraz poradnia na ul. Tartacznej 7 (tel. 62 722 60 40).

W Koźminie Wlkp. szczepienia przeciw COVID-19 będą realizowane w Koźmińskim Centrum Medycznym (ul. M. Kopernika 14, tel. 62 597 18 93) i Przychodni nad Stawem (ul. Poznańska 10b, tel. 62 597 19 73).

Na terenie gminy Kobylin szczepienia odbędą się w Przychodni Specjalistycznej i Lekarza Rodzinnego MAYMED (ul. Grunwaldzka 2A, tel. 65 548 16 27, e-mail: kobylinmay-med@wp.pl). Koordynatorem ds. szczepień w Urzędzie Miejskim w Kobylinie jest Przemysław Marcinek (tel. 65 548 24 01, wewn. 17; lub 696 524 142). Osoby, które chciałyby skorzystać z transportu do punktu szczepień, powinny zgłosić ten fakt koordynatorowi.

W gminie Zduny punktem szczepień jest Zakład Opieki Zdrowotnej KORCZAK I JANUSZKIEWICZ Sp. z o. o. (ul. Kolejowa 13, tel. 62 721 52 24).

Z kolei w Sulmierzycach punkt szczepień to Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska – MICHAŁ PABEL (ul. Krótka 1, tel. 62 722 31 17). Koordynatorem ds. Szczepień w Urzędzie Miejskim w Sulmierzycach jest Izabela Matyba. Osoby, które chciałyby skorzystać z transportu do punktu szczepień, powinny zgłosić to koordynatorowi (tel. 795 457 980) – od poniedziałku do piątku w godzinach pracy magistratu.

Na terenie gminy Rozdrażew szczepienia przeciw COVID-19 realizować będzie filia ROZMED krotoszyńskiej Przychodni NA PARCELKACH – WŁODZIMIERZ HOFFMANN (tel. 787 510 115). Punkt szczepień jest także w Orpiszewie – Jerry Bliss Farley (ul. Stawna 1, tel. 503 583 431).

Osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym w kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu po punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu do punktów szczepień w swoich gminach.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

YouTube

ZSP2
Maśniak
Get Free
Zajączek
Biblioteka Zduny
Eltom-bud
Jarmużek
Oring
Pałac w Orli
Zuziak
Archiwum
Jumbonet
Lombard Smok