Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Coraz lepsze kontakty z Okinoshimą

2017-11-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Coraz lepsze kontakty z...
Coraz lepsze kontakty z Okinoshimą

W Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa, na której dyskutowano o dalszych planach współpracy z japońskim miastem Okinoshima w kontekście niedawnej wizyty w Japonii wiceburmistrza Ryszarda Czuszke. W spotkaniu wzięli udział także burmistrz Franciszek Marszałek i Dariusz Rozum – prezes Polskiego Związku Sumo.

 

Podczas pobytu w Okinoshimie wiceburmistrz zwrócił uwagę na tamtejszy system szkolnictwa pod kątem możliwości prowadzenia współpracy szkół – krotoszyńskiej z japońską. – Postawiliśmy sobie trzy cele w trakcie tej wizyty. Poruszyliśmy tematy nawiązania kontaktów krotoszyńskiej młodzieży z uczniami japońskich szkół, sportu oraz spraw biznesowo-ekonomicznych – wyjaśnił R. Czuszke.

Japoński system szkolnictwa to 6-letnia szkoła podstawowa, 3-letnie gimnazjum i 3-letnia szkoła ponadgimnazjalna. W Okinoshimie funkcjonują cztery szkoły gimnazjalne, do których uczęszcza od 40 do 100 uczniów. – W kwestii programów nauczania okazało się, że nie tylko w Okinoshimie, ale w całej Japonii największą bolączką jest brak języka angielskiego. Zdziwiły mnie także słabe kompetencje w zakresie ICT (informatyka – przyp. red.). Z kolei u nas te dwie dziedziny są bardzo eksponowane – tłumaczył wiceburmistrz.

Jak zaznaczył, Japonia bardzo mocno inwestuje w rozwój oświaty. Z budżetu partnerskiego miasta Okinoshima na edukację idzie – w przeliczeniu – około 100 milionów złotych. – Uznaliśmy, że powinniśmy znaleźć w Krotoszynie szkołę, która nawiąże bliższą współpracę z tymi w Okinoshimie. Na pewno naszą mocną stroną są języki obce, z którymi młodzież sobie radzi – stwierdził R. Czuszke.

Planowane są wycieczki młodzieży szkolnej do Japonii, żeby pokazać całkowicie odmienną kulturę i zwyczaje. Dobra współpraca Krotoszyna z Ambasadą Japonii może zaowocować sfinansowaniem tego typu inicjatyw. Włodarze Krotoszyna pokazali na konferencji prezenty otrzymane w Japonii, czyli portret burmistrza oraz obraz kwitnącej wiśni. Zaprezentowano również artykuł w japońskiej prasie na temat wizyty krotoszyńskiej delegacji.

W trakcie pobytu w Japonii odbyły się zawody sumo z udziałem polskich sportowców, także tych z naszego miasta. – Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie, jakiego udzielił Urząd Miejski w Krotoszynie podczas tej wizyty – powiedział Dariusz Rozum, prezes PZS. – Wzajemna owocna współpraca doprowadziła do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Krotoszynem a Okinoshimą. Będąc w Japonii, spotkałem się również z szefem światowej federacji sumo, z którym rozmawialiśmy o rozwoju naszej dyscypliny w najbliższych latach. Polska będzie się starała, żeby zorganizować u nas mistrzostwa świata w sumo – przyznał D. Rozum.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...