Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Coś z Winstona Churchilla…

2019-03-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Coś z Winstona Churchilla…
Coś z Winstona Churchilla…

Trwała wojna. Przyniesiono mu projekt budżetu kraju. Przeczytał uważnie i zapytał:

– A gdzie pieniądze na kulturę?

– Przecież trwa wojna, więc jaka kultura?!

– Jeżeli nie ma kultury, to o co my, do cholery, walczymy?! – zdziwił się Churchill.

Teraz też trwa wojna. To wojna konsumpcjonizmu i komercji z wartościami i poszukiwaniem sensu. Po tej drugiej stronie sensu jest kultura i sztuka. Jeśli im nie pomożemy, to po co było wygranie II wojny światowej?

W 1989 roku rzuciliśmy się w gonitwę za cudownym, dostatnim Zachodem. Nastąpiło to z wielką ufnością, że jeśli Polacy zdobyli się na wywalczenie wolności w taki zachwycający cały świat sposób, to poradzą sobie z transformacją.

Z dnia na dzień półki się zapełniły, kolorowe reklamy zaczęły nas kusić do zakupów, uszczęśliwiania siebie kolejnym telewizorem, samochodem… Im więcej mam, tym jestem bardziej szczęśliwy.

I wtedy zabrakło konstruowania nieobecnych (okazuje się, że właśnie wtedy niezbędnych!) polityk kulturalnych na szczeblu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. W portfelach Polaków zabrakło przegródki na uczestnictwo w kulturze.

Nasze telewizory pokazywały tylko to, co cieszy się najwyższą oglądalnością. Telewizja publiczna już wiele lat temu zatraciła swoją misyjność… Doczekaliśmy się – otacza nas tandeta, łatwizna, przaśność…

Winston Churchill powiedział, że dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi, zanim nic nie powie.

Zabrakło mi dyplomacji…

Ale Churchill też powiedział, że człowiek, który zgadza się ze wszystkim, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Zapraszam do uczestnictwa w kulturze naszego miasta wszystkich! Czekają na Państwa w Krotoszynie jeszcze w tym roku między innymi koncerty z cyklu WIĘC WIEC!, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBUS, koncerty międzynarodowych festiwali Wratislavia Cantans i Akademia Gitary, spektakle w programie Teatr Polska, wystawy w galerii Refektarz, seanse w kinie Przedwiośnie i cała mozaika innych zaproszeń do spotkania z kulturą, sztuką, rozrywką i wytchnieniem.

WOJCIECH SZUNIEWICZ – dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury

Sorry, there are no polls available at the moment.
Robstal
Blending
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
Matyla
M-partner