Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Pod Szyszkami Krotoszyn
Pod Szyszkami Koźmin

Czy kobieta w ciąży powinna ćwiczyć?

2022-11-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Czy kobieta w ciąży...
Czy kobieta w ciąży powinna ćwiczyć?
PANCOM

„Jestem w ciąży! Za kilka miesięcy zostanę mamą, muszę teraz zadbać o siebie i swoje maleństwo, o zdrowie i wygląd” – takie słowa często padają, gdy kobieta zachodzi w pierwszą bądź kolejną ciążę.

 

Czas obalić MIT, iż kobieta w ciąży powinna odpoczywać, leżąc i jedząc podwójne porcje jedzenia, bo „musi jeść za dwóch”. W dzisiejszym świecie każda mama (i nie tylko) chce być piękna. Ciąża nie powinna zrobić z niej otyłej, zmęczonej i zaniedbanej kobiety.

Ćwiczenia kobiet w ciąży cały czas wzbudzają kontrowersje, mimo że od lat prowadzone są na ten temat badania. Niektórzy ginekolodzy-położnicy zachęcają do aktywności fizycznej, inni – mimo braku przeciwwskazań – kategorycznie ich zabraniają. Dlaczego? Nie wiem.

Już na początku ciąży powinnyśmy rozpocząć ćwiczenia (oczywiście odpowiednio dobrane), by nasz organizm przystosował się do nowej sytuacji. Aktywność zapewni dobrą sprawność fizyczną, kondycję podczas ciąży i przygotuje do porodu. Sam poród jest dla kobiety organizmu wielogodzinnym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Jeżeli całą ciążę będziemy leżeć lub spędzać mało aktywnie czas, to skąd znajdziemy siłę, by urodzić? Oczywiście nie mówimy o sytuacji, kiedy kobieta musi leżeć lub prowadzić oszczędny tryb życia.

Pamiętajmy – poród to ruch. Musimy wiedzieć, jakie pozycje przyjąć, by nasze dzieciątko wstawiło się w kanał rodny, co robić, by sobie pomóc, a nie szkodzić. Miednica kobiety powinna być miękka, ruchoma, a nie zamrożona – sztywna.

Zalety gimnastyki kobiet w ciąży to: dobre samopoczucie, likwidacja bądź zmniejszenie bólu kręgosłupa, przygotowanie kondycyjne do porodu, brak nadwagi, szybszy powrót do formy i masy ciała sprzed ciąży, wzmocnienie mięśni ramion, nóg, klatki piersiowej i kręgosłupa, przyspieszenie rozwierania szyjki macicy i skrócenie czasu porodu, poprawa funkcjonowania układu oddechowego i krążenia, kontrola masy ciała, zmniejszenie lęku przed porodem, wsparcie kobiet, które są w tym samym stanie.

A jakie są przeciwwskazania do ćwiczeń? Ciąża wysokiego ryzyka, cukrzyca (przeciwwskazanie względne – decyduje lekarz), nadciśnienie wywołane ciążą, krwawienie w ciąży, skracanie się szyjki macicy we wczesnych tygodniach ciąży, duża niedokrwistość, gestoza ciążowa – zatrucia, wielowodzie / małowodzie, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zły stan ciężarnej, choroby serca, choroby płodu, gorączka.

Aktywność w ciąży ma bardzo dużo zalet. Przyszłe mamy wychodzą z niej zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy. To, że kobieta jest w ciąży, nie oznacza, iż musi ten czas spędzić na kanapie. Pamiętajcie, że aktywność to nie tylko grupowe zajęcia, to także długi spacer. Oczywiście warunkiem przystąpienia do zajęć grupowych jest zgoda lekarza prowadzącego. Pamiętajcie – SZCZĘŚLIWA MAMA TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO!

(mgr Natalia Jasiak)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + czternaście =

YouTube

Agencja Reklamowa GL
DAP TRANS
MRÓWKA - KROTOSZYN
Motosdodoła
INNOWACYJNE FINANSE
ZAKOCHANY W DREWNIE
IMPULS ZDUNY
EDI
Dietetyk Kaźmierczak
Jarmużek
Zajączek
MATYLA
BHP RABENDA
TK DACHY
BGP
Agencja Reklamowa GL