Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Dzieci poznały tajniki fotografowania

2019-07-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Dzieci poznały tajniki fotografowania
Dzieci poznały tajniki fotografowania
Media sort baner w tekstach

W ramach wakacyjnych zajęć w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera zorganizowano warsztaty fotograficzne dla dzieci. Prowadziła je Kinga Nowak-Szymanowska ze Studia15.

 

 

Uczestnicy spotkania zapoznali się ze znaczeniem słowa „fotografia”, obejrzeli krótką prezentację, pokazującą jak przez lata zmieniał się aparat fotograficzny – od camera obscura po lustrzankę cyfrową i smartfon.

Potem zadaniem dzieci było wykonanie z kartonu pudła zwanego camera obscura. Najbardziej ciekawiło je, co takiego znajduje się w środku kartonu. Po włożeniu głowy ujrzały odwrócony obraz. Dowiedziały się, jak wykonuje się zdjęcia produktowe, wykorzystywane w gazetkach, ulotkach czy sklepach internetowych. Za pomocą mini namiotu bezcieniowego mogły spróbować swoich sił w wykonaniu takich zdjęć profesjonalnym aparatem typu lustrzanka pełnoklatkowa. Dodatkowo poznały zasadę działania zdjęć obrotowych, które wykorzystywane są głównie przy sprzedaży obuwia czy okularów, aby pokazać produkt dokładnie z każdej strony.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także, do czego służą tło fotograficzne, statywy, blenda, lampa błyskowa. Największą frajdą było wcielanie się w role fotografa i modelki. Dzieci mogły zaaranżować scenerię, dobrać rekwizyty oraz stroje.

Potem wszyscy udali się na pobliski skwer D-O-M, gdzie przekonali się, jaka jest różnica między fotografią w pomieszczeniu a fotografią plenerową. Dzieci fotografowały to, co przyciągało ich wzrok. Niektórzy robili naprawdę zachwycające kadry. Uczyli się robić zdjęcia z wykorzystaniem głębi ostrości, portrety, zdjęcia widoku z góry czy z dołu.

Zdjęcia w ruchu to kolejne zadanie, z jakim musieli się zmierzyć mali fotografowie. Niektóre wyniki były zaskakujące. Na koniec Kinga Nowak-Szymanowska wykonała zdjęcia wszystkich uczestników warsztatów fotograficznych.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. Marlena Nabzdyk

YouTube

energy sped
Jumbonet
M-Partner
Zuziak
APR
Lombard Smok
Phone Spa
daf-mal
Intermarche
Archiwum
BGP
MediaSort
Lesniczowka
Kiki Car Care
E-paka
Eltom-bud
Kostka
KUK
Jarmużek
Pod Szyszkami
Robstal