Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Archiwum

Fizjoterapeuta podiatryczny – kto to taki?

2022-09-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Fizjoterapeuta podiatryczny – kto...
Fizjoterapeuta podiatryczny – kto to taki?
COT

Fizjoterapeuta podiatryczny to osoba, która kompleksowo zajmuje się problemami stóp. W Polsce podiatria jest mało rozpoznawalna. Zajmuje się m.in. stresowym złamaniem i zapaleniem stawów, by określić jak najlepiej plan terapii.

 

Fizjoterapeuta diagnozuje na podstawie badania manualnego, by określić ruchomość kości, stawów. Do badania wykorzystuje podoskop – jest to urządzenie do statycznego badania stóp, na zasadzie odbicia lustrzanego. Platforma podometryczna to bardzo dokładne urządzenie, za pomocą którego bada się ciśnienie i rozkład nacisku stóp w statyce. Na platformie jesteśmy także w stanie zbadać pacjenta w dynamice, tzn. podczas chodu i biegu. Uzyskany wynik pokaże nam z dużą dokładnością, z jaką wadą lub z jakimi przeciążeniami mamy do czynienia.

Terapeuta wówczas dobiera odpowiednie ćwiczenia i terapię, jeśli jest taka potrzeba, a ponadto może zalecić indywidualną wkładkę.

Świetnie sprawdzają się wkładki ICB Medical. Możemy je podzielić na wkładkę białą (np. dla osób ze stopą cukrzycową lub innymi przeciążeniami), niebieską, sportową, zieloną i oczywiście kolorową – dla naszych pociech.

Do fizjoterapeuty podiatrycznego powinniśmy się zgłosić, by zdiagnozować i leczyć stawy, zwyrodnienia, wady postawy ciała, spowodowane zmianami chorobowymi, a także gdy mamy problemy z poruszaniem się bądź dokuczają nam bóle stopy. Ponadto fizjoterapeuta podiatryczny zajmuje się diagnostyką wad stóp, płaskostopia, nieprawidłowego ułożenie stóp podczas chodu czy biegania i spoczynku; diagnostyką i leczeniem skrzywień palców i nakładania się palców, jak również odciążeniem odcisków i innych zmian w obrębie stopy.

Dbajmy o swoje stopy. Zarówno mali, jak i duzi. By czuły się one komfortowo w obuwiu i nie tylko. A Ty będziesz mógł na nich wspinać się na szczyty gór!

(mgr Natalia Jasiak)

YouTube

BGP
Archiwum
BHP RABENDA
JARANET b
Jarmużek
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
ZAKOCHANY W DREWNIE
Zajączek
IMPULS ZDUNY
MATYLA
TK DACHY
EDI
JARANET A