Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Kim jest fizjoterapeuta UROGINEKOLOGICZNY?

2020-11-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Kim jest fizjoterapeuta UROGINEKOLOGICZNY?
Kim jest fizjoterapeuta UROGINEKOLOGICZNY?
Vidia film tekst

Fizjoterapia uroginekologiczna to wciąż mało znana i niedoceniania gałąź fizjoterapii w Polsce. Nadal niewiele się o niej mówi, a jest bardzo ważną częścią fizjoterapii, która zajmuje się usprawnianiem miednicy mniejszej, uczy kobiety świadomości własnego ciała. Stanowi też integralną część leczenia operacyjnego i farmakologicznego.

 

Głównym zadaniem jest nauka świadomości własnego ciała, utrwalenie jego prawidłowych nawyków i wzorców. W zależności od dysfunkcji, z jaką zgłosi się pacjent, dobierana jest terapia. Może to być m.in. terapia manualna, terapia ruchem, praca z oddechem. Korzyści jest wiele – zdrowe dno miednicy to brak problemów z nietrzymaniem moczu, zmniejszenie lub likwidacja bolesnych miesiączek, lepsze samopoczucie, większa radość ze współżycia, przygotowanie do porodu, a po porodzie szybszy powrót do formy i wiele innych.

Fizjoterapia okołooperacyjna dzieli się na przedoperacyjną i pooperacyjną. Przedoperacyjna przygotowuje część ciała do zabiegu, a pooperacyjna przywraca prawidłowe funkcje organizmu jeszcze w szpitalu. W późniejszym czasie pracujemy nad równowagą mięśniowo-powięziową, przeciwbólowo oraz pracujemy z blizną.

Fizjoterapia w ciąży i w okresie połogu. W czasie ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie. Są to m.in. powiększająca się macica, zmiana środka ciężkości ciała, zmiana ustawienia miednicy, sylwetki. Do fizjoterapeuty możemy się zgłosić z bólem kręgosłupa, spojenia łonowego, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, by uelastycznić i pomóc w utrzymaniu sprawności mięśni dna miednicy. W czasie ciąży dochodzi do rozciągnięcia i napięcia powłok brzusznych, skutkiem czego jest rozejście mięśni prostych brzucha – już w ciąży możemy zastosować kinesiotaping, a po ciąży terapię manualną i odpowiednie ćwiczenia. Fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia w czasie ciąży, a także przygotuje do porodu. Po porodzie ma cenne zastosowanie w pracy z blizną, wspomnianym już rozejściem mięśni prostych brzucha, nietrzymaniem moczu, obniżonym, wzmożonym napięciem mięśni miednicy, oceni postawę ciała i skoryguje ją, ponieważ często przybieramy postawę „ciężarnej”. Fizjoterapeuta nauczy prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego (np. karmienie, noszenie dziecka, prawidłowe nawyki toaletowe). Pomoże wrócić do formy sprzed ciąży – dobierze ćwiczenia do stanu Twojego ciała.

Fizjoterapia w zespołach bólowych miednicy mniejszej, których przyczyną może być dysbalans mięśniowy, przeciążenia powięziowe, nierównowaga mięśni dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna jest tutaj pomocna w takich przypadkach jak dyspaurenia, wolwudynia czy kokcygodynia.

Fizjoterapia jako profilaktyka i edukacja, w wyniku której możemy ustrzec kobietę od wielu problemów ze strony miednicy mniejszej lub je zminimalizować. Najważniejsza jest systematyczność, a także odpowiednie wykonywanie czynności dnia codziennego (m.in. odpowiednia toaleta, podnoszenie, dźwiganie, kichanie, kaszel, zła pozycja ciała i źle dobrany trening).

Zadbaj o swoje ciało i samopoczucie. A Wam z czym kojarzy się fizjoterapia uroginekologiczna? Wiedziałaś, że coś takiego istnieje? Byłaś już u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

(mgr Natalia Jasiak)

YouTube

Pałac w Orli
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Zajączek
Get Free
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek