Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Krotoszynianie w Niemczech

2017-11-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Krotoszynianie w Niemczech
Krotoszynianie w Niemczech
Serafiniak

Na zaproszenie dyrekcji Berufsbildende Schulen AS Lingen w Niemczech delegacja krotoszynian, na czele ze starostą Stanisławem Szczotką i burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem, w październiku brała udział w krótkim wyjeździe studyjnym do Lingen w powiecie Emsland (Nadrenia Westfalia).

 

Kilkunastoletnia współpraca między BBS Lingen a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie zaowocowała uczestnictwem ponad 200 uczniów i nauczycieli w różnego rodzaju projektach i wymianach uczniowskich, połączonych z praktykami zawodowymi. Od kilkunastu lat między partnerskimi placówkami trwa wymiana bezcennych doświadczeń w obszarze kształcenia ogólnego i zawodowego.

Podczas wymian uczniowskich młodzież z obu krajów uczestniczyła w kilkudniowych praktykach, które wzbogaciły ich doświadczenia zawodowe i jednocześnie pozwalały zorientować się w specyfice przyszłych miejsc pracy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Nie do przecenienia jest także aspekt poznania kultury i języka naszych zachodnich sąsiadów.

Delegację z Krotoszyna powitały Petra Niewiera – dyrektor szkoły – i Gehild Baumann – koordynatorka współpracy między placówkami. Po zwiedzeniu partnerskiej szkoły goście udali się do stolicy powiatu Emsland – Meppen. W siedzibie starostwa przyjął ich Martin Gerenkamp, przewodniczący Rady Powiatu, który pokrótce omówił najważniejsze obszary funkcjonowania, gospodarki i zarządzania w regionie.

Z kolei w historycznym ratuszu w Lingen krotoszynian powitał pierwszy burmistrz – Heinz Tellmann. Swoją prelekcję na temat funkcjonowania miasta i jego zarządzania wspierał prezentacją w języku polskim. Polacy dowiedzieli się więc wiele na temat historii, kultury, edukacji, przemysłu i gospodarki tego ponad 1000-letniego miasta.

Nader interesującym punktem programu było zwiedzanie ogromnego kompleksu Christopheruswerk. Jest to instytucja, która przygotowuje niepełnosprawnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, kształcąc ich zawodowo, ale również zapewniając im rehabilitację. Uczniowie, którzy trafiają do tego ośrodka, mają od najmłodszych lat zapewnioną edukację, opiekę zdrowotną oraz kontakty z rówieśnikami i zajęcia w grupach.

Ponadto goście z Krotoszyna odwiedzili prywatne dwujęzyczne przedszkole i szkołę, które założyła firma ROSEN, produkująca rurociągi i maszyny kontrolujące jakość rur.

Prócz starosty i burmistrza w krotoszyńskiej delegacji znaleźli się Roman Olejnik – dyrektor ZSP nr 2, Elwira Kaczmarek – koordynatorka współpracy i tłumaczka, Przemysław Wójcik – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Rebekka Gaebel / Przemysław Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − czternaście =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE