Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Krotoszynianie w Niemczech

2017-11-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Krotoszynianie w Niemczech
Krotoszynianie w Niemczech

Na zaproszenie dyrekcji Berufsbildende Schulen AS Lingen w Niemczech delegacja krotoszynian, na czele ze starostą Stanisławem Szczotką i burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem, w październiku brała udział w krótkim wyjeździe studyjnym do Lingen w powiecie Emsland (Nadrenia Westfalia).

 

Kilkunastoletnia współpraca między BBS Lingen a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie zaowocowała uczestnictwem ponad 200 uczniów i nauczycieli w różnego rodzaju projektach i wymianach uczniowskich, połączonych z praktykami zawodowymi. Od kilkunastu lat między partnerskimi placówkami trwa wymiana bezcennych doświadczeń w obszarze kształcenia ogólnego i zawodowego.

Podczas wymian uczniowskich młodzież z obu krajów uczestniczyła w kilkudniowych praktykach, które wzbogaciły ich doświadczenia zawodowe i jednocześnie pozwalały zorientować się w specyfice przyszłych miejsc pracy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Nie do przecenienia jest także aspekt poznania kultury i języka naszych zachodnich sąsiadów.

Delegację z Krotoszyna powitały Petra Niewiera – dyrektor szkoły – i Gehild Baumann – koordynatorka współpracy między placówkami. Po zwiedzeniu partnerskiej szkoły goście udali się do stolicy powiatu Emsland – Meppen. W siedzibie starostwa przyjął ich Martin Gerenkamp, przewodniczący Rady Powiatu, który pokrótce omówił najważniejsze obszary funkcjonowania, gospodarki i zarządzania w regionie.

Z kolei w historycznym ratuszu w Lingen krotoszynian powitał pierwszy burmistrz – Heinz Tellmann. Swoją prelekcję na temat funkcjonowania miasta i jego zarządzania wspierał prezentacją w języku polskim. Polacy dowiedzieli się więc wiele na temat historii, kultury, edukacji, przemysłu i gospodarki tego ponad 1000-letniego miasta.

Nader interesującym punktem programu było zwiedzanie ogromnego kompleksu Christopheruswerk. Jest to instytucja, która przygotowuje niepełnosprawnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, kształcąc ich zawodowo, ale również zapewniając im rehabilitację. Uczniowie, którzy trafiają do tego ośrodka, mają od najmłodszych lat zapewnioną edukację, opiekę zdrowotną oraz kontakty z rówieśnikami i zajęcia w grupach.

Ponadto goście z Krotoszyna odwiedzili prywatne dwujęzyczne przedszkole i szkołę, które założyła firma ROSEN, produkująca rurociągi i maszyny kontrolujące jakość rur.

Prócz starosty i burmistrza w krotoszyńskiej delegacji znaleźli się Roman Olejnik – dyrektor ZSP nr 2, Elwira Kaczmarek – koordynatorka współpracy i tłumaczka, Przemysław Wójcik – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Rebekka Gaebel / Przemysław Wójcik

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Mazi Owczarz
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Impuls
Serafiniak
Wojno
Kamienica
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...