Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
E-paka
Duży baner na środku

Mądrzy cyfrowi

2019-02-11
Mądrzy cyfrowi

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. zrealizowano warsztaty dla klas VI w ramach projektu „Mądrzy cyfrowi”.

 

„Mądrzy cyfrowi” to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości w połączeniu z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej. Projekt powstał przy realizacji Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz wsparciu Google.org.

W bezpiecznym poruszaniu się i odnajdywaniu właściwych dróg w świecie nowych technologii potrzebne są pewne drogowskazy, czyli wartości, którymi należy się kierować. To one określają, w jaki sposób postępujemy i jak traktujemy innych, będąc zarówno online, jak i offline. Zasady te powinny być postawione na równi z kompetencjami cyfrowymi, aby żyć bezpiecznie i szczęśliwie. Dlatego młodzież w tym projekcie miała szansę, aby w twórczy sposób rozwinąć swoje umiejętności cyfrowe, korzystając z nich w praktyce przy realizacji projektów społecznych.

Podczas zajęć uczniowie klas VIa i VIb zostali wprowadzeni w świat wartości, takich jak szacunek, życzliwość, empatia, uczciwość, mądrość czy odwaga cywilna. Każdego dnia zajęcia prowadzone były w oparciu o cykl „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Uczniowie w kreatywny sposób poznawali wartości, dyskutowali i wykonywali ćwiczenia praktyczne, a także uczyli się, jak w codziennym życiu umiejętnie okazywać uczucia i jakimi wartościami się kierować.

Jednocześnie młodzież zdobywała i rozwijała kompetencje cyfrowe w zakresie kilkunastu narzędzi cyfrowych, w tym m.in. Dokumenty Google, Formularze Google, Mentimeter, Canva, Padlet, Kahoot, Pixlr, Thinglink. Uczniowie uczyli się tworzyć i obrabiać grafiki oraz zdjęcia, jak również zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Na bazie zdobytej wiedzy uczestnicy zajęć stworzą projekty społeczne, które następnie samodzielnie będą realizować przez sześć tygodni. W tym czasie będą wspierani przez nauczycieli w procesie przygotowania prezentacji projektu społecznego, która będzie przedstawiona na forum placówki i w Internecie. Następnie praca uczniów zostanie przesłana na konkurs.

Zajęcia z młodzieżą prowadzili nauczyciele z koźmińskiej Jedynki – Paulina Janicka, Monika Raś, Elżbieta Wojtkowiak, Hanna Szymura i Izabela Weichbrodt. Przedtem zostali odpowiednio przeszkoleni i przygotowani – poprzez kurs on-line z metodyki nauczania wartości moralnych oraz na temat wybranych narzędzi cyfrowych.

Wcześniej młodzież klasy VI b brała już udział w programie edukacyjnym „Wychowanie przez czytanie” i w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną odnośnie wartości moralnych. Za przygotowany film pt. „Przyjaźń” uczniowie zdobyli wyróżnienie.

Organizatorem programu była również Fundacja „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”, do której wpłynęło 150 prac przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych.

– Wdrożenie w szkole ogólnopolskiego programu „Mądrzy cyfrowi” daje uczniom możliwość podniesienia ich kompetencji cyfrowych i rozwijania postaw odpowiedzialności społecznej. Ogromny w tym wkład kompetentnej, oddanej i zaangażowanej kadry pedagogicznej, która realizuje innowacyjne pomysły, wzbogacając ofertę szkoły – skomentował Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

OPRAC. (ANKA)

FOT. Monika Raś (SP 1 Koźmin Wlkp.)

Sorry, there are no polls available at the moment.
KUK
Eltom-bud
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
M-partner