Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Nowy aparat do hemodializy

2019-09-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Nowy aparat do hemodializy
Nowy aparat do hemodializy

3 września w Stacji Dializ im. W. Bolewskiego w Krotoszynie odbyło się spotkanie, w trakcie którego zaprezentowany został najnowszy aparat do hemodializy, zakupiony dzięki dotacji od samorządu powiatu.

 

Jak podkreślił dyrektor SP ZOZ, Krzysztof Kurowski, nowe urządzenie jest kolejnym, które w ciągu ostatnich lat trafiło do Stacji Dializ. Dzięki temu szpital systematycznie odnawia sprzęt służący dializowanym pacjentom. Dyrektor podziękował staroście Stanisławowi Szczotce za finansowe wsparcie zakupu. Wartość nowej sztucznej nerki to 38 700 zł.

Starosta z kolei podziękował personelowi Stacji Dializ za fachową opiekę nad pacjentami. Kierownik stacji – lek. Jan Pulchny – opowiedział zebranym o leczeniu chorych w tej placówce. Wyjaśnił, w jaki sposób działa aparat do hemodializy. Jak podkreślił, dzięki pracy wielu osób z personelu procedury wykonywane są z zachowaniem najwyższych standardów. Nowy sprzęt, który nazwano imieniem „Czesia”, poświęcił ks. Piotr Woźniak, kapelan Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

Stacja dializ funkcjonuje od kwietnia 2002 r. Działa sześć dni w tygodniu z dwoma lekarzami i sześcioma pielęgniarkami. Każdego roku wykonuje 6 tys. zabiegów dla pacjentów z całego regionu. Do dyspozycji jest 14 stanowisk do przeprowadzenia hemodializy. Wykonywane zabiegi należą do procedur wysokospecjalistycznych. Każdego roku leczy się w placówce ok. 40 pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek, którzy są poddawani zabiegowi trzy razy w tygodniu. Stacja Dializ współpracuje z ośrodkami transplantacyjnymi w całym kraju. Dzięki temu udaje się rocznie doprowadzić do przeszczepienia nerek przeciętnie u dwóch pacjentów. Udało się też doprowadzić do jednego przeszczepu rodzinnego. Nerkę ojca wszczepiono synowi.

(NOVUS)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek