Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Orszaki Trzech Króli w naszym powiecie

2020-01-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Orszaki Trzech Króli w...
Orszaki Trzech Króli w naszym powiecie

6 stycznia w wielu miastach i wsiach naszego kraju organizowano Orszaki Trzech Króli. W naszym powiecie odbyły się m.in. w Lutogniewie, Krotoszynie czy Sulmierzycach.

 

W Lutogniewie uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Potem przy świątyni uformowano orszak, a każdy z uczestników otrzymał symboliczną papierową koronkę i śpiewnik z kolędami. W orszaku nie mogło zabraknąć Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara, a także postaci Maryi Panny i Józefa wraz z Dzieciątkiem Jezus. Dzieci przebrane były za aniołki, diabły i pastuszków. Za orszakiem ruszyły także diabły na motorach. Orszak przemaszerował ulicami Lutogniewa, śpiewając kolędy. Obok szopki umiejscowionej przy grzybku zainscenizowano wręczenie przez Trzech Króli darów dla Dzieciątka – złota, mirry i kadzidła.

W Krotoszynie zorganizowano aż trzy orszaki. Wyruszyły z kościołów – pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, pw. Św. Andrzeja Boboli i pw. Św. Jana Chrzciciela – na krotoszyński rynek. Tam tradycyjnie Trzej Królowie złożyli dary w postaci złota, mirry i kadzidła. Następnie wraz z zespołem Folklor Błonie śpiewano kolędy.

W Sulmierzycach ksiądz proboszcz Jan Wolniak wprowadził Trzech Króli głównym wejściem do kościoła parafialnego, a oni udali się przed żłóbek, by pokłonić się Jezusowi i złożyć dary – mirrę, złoto i kadzidło. Po mszy orszak ruszył ulicami miasta na czele z orkiestrą dętą.

Tradycyjnie zwieńczeniem orszaku były jasełka w wykonaniu miejscowych przedszkolaków. W małych aktorów wcieliły się dzieci z grupy Tygryski pod kierunkiem opiekunki Katarzyny Pasznickiej i przedszkolanki Marii Cepy. Nad oprawą muzyczną czuwała Katarzyna Płonka. Na zakończenie uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursu na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską.

(NOVUS)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek