Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ADOMIX

Prawidłowe odżywianie – klucz do zdrowia

2022-01-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Prawidłowe odżywianie – klucz...
Prawidłowe odżywianie – klucz do zdrowia
TRANS-MED

Początek nowego roku to dla wielu osób czas na pozytywne zmiany. Kończy się pewien rozdział, zaczyna kolejny. Na kartach noworocznych postanowień bardzo często znajduje się zrzucenie nadprogramowych kilogramów, poprawa sylwetki oraz ogólnego samopoczucia.

 

 

Co zrobić aby postawione cele sukcesywnie zrealizować, zanim trafią na listę niespełnionych życzeń?

Wielu osobom słowo „dieta” kojarzy się z rygorystycznymi wyrzeczeniami, głodówkami, a także z kupnem drogich „odchudzających” produktów. Nic bardziej mylnego. Dieta to nic innego jak sposób odżywiania. Wystarczy zacząć od zmiany kilku nawyków żywieniowych, by móc osiągnąć upragniony sukces.

Istotną rolę odgrywa ilość spożywanych posiłków. Rekomenduje się, by spożywać 4-5 posiłków dziennie. Obok ilości posiłków ważna jest również ich jakość. Warto zadbać o różnorodność dobieranych produktów, aby maksymalnie wykorzystać zawarte w nich cenne składniki mineralne i witaminy. Należy pamiętać, aby rezygnować z produktów wysoko przetworzonych, a spożywać te naturalne bez dodatkowych środków konserwujących, ulepszaczy, wzmacniaczy smaku czy innych substancji chemicznych.

O zawartości poszczególnych składników w danym produkcie informuje konsumentów etykieta żywieniowa – im uboższa tym lepiej! Takie naturalne produkty bez wątpienia oferuje Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jarocinie. Od lat poszczycić się może jakością swoich produktów nabiałowych, dążąc do ciągłego ich udoskonalania zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Spośród bogatego asortymentu OSM Jarocin na szczególną uwagę w dietoterapii zasługują mleczne napoje fermentowane. Jarociński kefir z uwagi na zawartość cennych kultur bakteryjnych jest doskonałym probiotykiem, ponadto zawiera witaminy z grupy B: witaminę B1, B12, a także witaminę K i biotynę. Dodatkowym atutem tego orzeźwiającego napoju jest zawartość w nim wapnia i magnezu, a także niezbędnych aminokwasów. Kefir jest napojem niskoenergetycznym, a dzięki zawartości białka niezwykle sycącym. Jest bezpieczny również dla osób z nietolerancją laktozy, gdyż bakterie w nim zawarte częściowo rozkładają cukier mleczny.

Kolejnym krokiem do redukcji masy ciała jest regularność i systematyka spożywanych posiłków. Warto zaplanować stałe godziny konsumpcji, a także zadbać o odpowiednie przerwy pomiędzy posiłkami, pamiętając, by nie były dłuższe niż 4 godziny. Zbyt długie przerwy sprzyjają odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz narażają na starty energetyczne, co może przyczyniać się do zahamowania ważnych dla organizmu procesów. Dodatkowo nieregularność posiłków zwiększa skłonności do podjadania, często wysokokalorycznych przekąsek, co powoduje zwiększone spożycie kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania energetycznego. W procesie redukcji masy ciała jest to niewątpliwie przeszkoda, utrudniająca utratę kilogramów.

Spożywanie pełnowartościowych posiłków pozwala na wyeliminowanie tego złego nawyku. Zaplanowane posiłki powinny charakteryzować się odpowiednią zawartością pełnowartościowego białka, węglowodanów złożonych, a także zdrowych tłuszczy. Kluczowym krokiem do poprawy kondycji i samopoczucia jest zwiększenie spożywania owoców i warzyw. Warto je dodawać do posiłków, ponieważ są niskoenergetyczne, a bogate w magnez, potas, kwas foliowy, prowitaminę A, witaminę C, a także w cenny błonnik pokarmowy.

Podczas dietoterapii nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Woda pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, przede wszystkim bierze udział w termoregulacji, transporcie składników odżywczych, a także w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Skuteczna redukcja masy ciała to nie efekt jednorazowej zmiany. To modyfikacja prostych, codziennych zwyczajów żywieniowych, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu. (tabela 1).

YouTube

Archiwum
VADEMECUM
BGP
Dietetyk Kaźmierczak
JARANET A
JARANET b
Bubble Painter
IMPULS ZDUNY
ZAKOCHANY W DREWNIE
BHP RABENDA
PROFAL
MATYLA
Eltom-bud
TK DACHY
Jarmużek
INNOWACYJNE FINANSE
LAGUNA
BETA
IGLOO
Oring
KLIMA-PARTNER
Zajączek
Pro-Home4You